Victorie pentru FC Viitorul în cantonamentul din Slovenia

Sport 27 Iunie 2017 / 13:45 623 accesări

Luni seară, FC Viitorul a susținut primul meci de verificare din cadrul stagiului de pregătire pe care îl efectuează în Slovenia, al doilea din această vară. Adversara campionei României a fost NK Celje, formație care a încheiat ediția precedentă a campionatului sloven pe locul 5. Partida s-a disputat pe Petrol Arena, stadionul pe care NK Celje își dispută meciurile de pe teren propriu din campionat, și s-a încheiat cu victoria campioanei României, scor 3-2 (2-1). Alexandru Cicâldău a fost eroul primei reprize, reușind o dublă spectaculoasă în minutele 31 (finalizare elegantă peste portar) și 35 (a driblat un fundaș și l-a învins spectaculos pe portarul Matjas). Până la pauză gazdele au redus din handicap, în minutul 45, prin Jucie Lupeta (gol în situație de unu la unu cu Tordai), iar după reluare au egalat prin Jaka Bizjak, în minutul 61 (finalizare din centrul careului). Constănțenii nu au acuzat șocul și au trecut din nou în avantaj prin Alexandru Stoica, care a punctat în minutul 70 la capătul unei faze splendide la care au contribuit de Herea și Chițu.

Au evoluat pentru FC Viitorul: Buzbuchi (30 Tordai; 46 Rîmniceanu; 75 Tordai) - S. Rădoi (46 Dumitraș), Țîru (46 Hodorogea; 81 V. Ghiță), Boli (46 M. Constantin), Panait (30 V. Ghiță; 46 Cr. Ganea) - N. Roșu (46 Dani Lopez; 81 D. Dumitrescu), Nedelcu (30 Mladen; 61 P. Iacob), Vînă (46 Ov. Herea) - Purece (30 D. Dumitrescu; 46 Casap), Vl. Morar (30 Țucudean; 61 Al. Stoica), Cicâldău (46 A. Chițu).

FC Viitorul va mai susține în al doilea cantonament patru meciuri de verificare, după cum urmează:

29 iunie (dimineață): FC Viitorul - NK Aluminij (Slovenia, locul 9)

29 iunie (după-amiază): FC Viitorul - Amkar Perm (Rusia, locul 10 - acest adversar se poate modifica)

2 iulie: FC Viitorul - FK Krasnodar (Rusia, locul 4)

5 iulie: FC Viitorul - ȚSKA Moscova (Rusia, locul 2)