Victorie pentru Timişoara în barajul pentru prima ligă la fotbal

Returul va fi decisiv

Sport 13 Iunie 2017 / 08:32 587 accesări

Partida tur a barajului de menținere/promovare în Liga 1 la fotbal, dintre echipele ACS Poli Timișoara și UTA Bătrâna Doamnă, disputată luni seară, pe stadionul „Dan Păltinișanu” din Timișoara, s-a încheiat cu victoria formaţiei gazdă. ACS Poli Timișoara s-a impus cu scorul de 2-1, dar UTA Bătrâna Doamnă păstrează şanse de promovare graţie golului marcat în deplasare. Timişorenii au condus la pauză cu scorul de 2-0, în urma golurilor marcate de Pedro Henrique, în minutul 22, şi Gabriel Cânu, în minutul 25, iar arădenii au redus din diferenţă în repriza a doua, în minutul 51, graţie reuşitei lui Strătilă.

Tensiunea a fost maximă, la finalul partidei fiind consemnat un schimb de replici mai dur între cei doi antrenori, Ionuț Popa şi Laurențiu Roșu.

Întâlnirea retur este programată joi, 15 iunie, de la ora 17.30, pe stadionul din localitatea Șiria, județul Arad.