Victorii constănţene în turneul de tenis de la Mamaia

Sport 24 Mai 2012 / 00:00 479 accesări

După patru zile de spectacol, turneul din cadrul Circuitului Naţional organizat de Federaţia Română de Tenis rezervat juniorilor sub 12 ani, desfăşurat la Baza Sportivă “Samtronic”, situată pe malul Lacului Siutghiol din Mamaia, şi-a desemnat ieri câştigătorii în probele de simplu. În întrecerea băieţilor, ultimul act a adus faţă în faţă două dintre marile speranţe ale tenisului constănţean, Ştefan Paloşi (LPS “Nicolae Rotaru”, antrenor Ionuţ Brătulescu), primul clasat în clasamentul intern la această categorie de vârstă şi Alexander Gima (LPS “Nicolae Rotaru”, antrenor Daniel Dragu), al treilea în ierarhia naţională. Mai experimentat şi mai dezvoltat din punct de vedere fizic, Paloşi s-a impus la capătul unei partide echilibrate, cu 6-2, 7-5, după ce a recuperat un deficit de patru game-uri în setul secund.

„Meciurile cu Alex au fost întotdeauna spectaculoase şi mă bucur că am reuşit să înving şi am câştigat trofeul. Pentru mine urmează un turneu internaţional în Slovenia şi Campionatele Naţionale, unde mi-am propus să câştig titlul naţional”, a spus Paloşi. La fel de spectaculoasă a fost şi finala fetelor, unde Gloria Ioana Mihu (Tenis Club Idu Mamaia, antrenor Damian Petcu) a dat peste cap calculele hârtiei. Condusă cu un set şi dominată clar de o adversară mult mai înaltă, Ana Maria Obreajan (Tenis Ploieşti), micuţa jucătoare constănţeană a revenit miraculos şi a câştigat în trei seturi, scor 1-6, 7-5, 7-6.