Viitorul a pierdut finala mică la “Antalya Trophy Cup“

Sport 03 Februarie 2012 / 00:00 532 accesări

FC Viitorul Constanţa a disputat, ieri, în devans cu o zi faţă de programarea iniţială, finala mică a turneului “Antalya Trophy Cup“ desfăşurat în staţiunea Belek din Turcia. Liderul Seriei 1 din Liga a II-a la fotbal a întâlnit echipa Tavria Simferopol (locul 7 în prima ligă din Ucraina), în faţa căreia a cedat, scor 2-4 (1-2). Min. 5 a consemnat deschiderea scorului, Nicolae Dică reuşind primul gol în tricoul Viitorului după ce a şutat spectaculos în diagonală din interiorul careului. Şapte minute mai târziu, Tavria a restabilit egalitatea prin Feschuk, care a transformat un penalty obţinut tot de el după un duel în careu cu Bejan. Viitorul a fost echipa care a jucat mult mai bine în continuare, ratând o sumedenie de ocazii. În min. 19 doar bara s-a opus la şutul lui Dică, pentru ca în min. 25 Dică să nimerească pentru a doua oară bara transversală din marginea careului. Trei minute mai târziu lovitura de cap a lui V. Rusu a fost scoasă de pe linia porţii de un fundaş ucrainean, iar în min. 33 constănţenii au trimis pentru a treia oară în transversală, de această dată prin Liviu Ştefan (cap din centrarea lui Dică)! Contrar cursului jocului, Tavria a intrat în avantaj la pauză, după ce Platon a punctat printr-o lovitură de cap în min. 39, scor 1-2. La şase minute de la reluare, Cristocea a obţinut o lovitură de la 11 m, iar Dică a transformat cu sigurnaţă, restabilind egalitatea, 2-2. Tavria a preluat din nou conducerea în min. 59, Kalinichenko înscriind din voleu, din interiorul careului, 2-3. Viitorul ar fi putut restabili egalarea în min. 71, însă şutul lui Iacob de la 25 m a fost scos din vinclu de portarul Stoyko. Tavria a mai punctat o dată până la final prin fundaşul nigerian Adeleye, în min. 86, stabilind scorul final: 4-2 pentru ucraineni.

Au evoluat pentru FC Viitorul: Bolboaşă (64 Buzbuchi) - Ninu (64 Păcuraru), Larie (66 Turcu), Bejan, L. Ştefan - Creţu (46 Lazăr), Onicaş (46 Iacob), Dică (66 Iancu) - Pantelie (57 Chiţu), Rusu (57 Simion), Cristocea (66 Călinţaru). Viitorul va reveni astăzi la Constanţa.

Gheorghe Hagi a declarat ieri, la Aeroportul “Henri Coandă” din Bucureşti, la întoarcerea din Turcia, că Viitorul se pregăteşte pentru promovare. „Am fost şi eu să văd echipele din primul eşalon. Noi ne pregătim pentru promovare, dar să vedem dacă şi putem”, a spus Hagi.