Viitorul, la un pas de victorie în duelul cu Vitesse

Fotbal / UEFA Europa League: FC VIITORUL - VITESSE ARNHEM 2-2

Sport 26 Iulie 2018 / 22:22 650 accesări

Denis Drăguş a înscris golurile Viitorului în meciul de joi

Joi, pe stadionul „Central” din Complexul Sportiv al Academiei de Fotbal „Gheorghe Hagi” de la Ovidiu, FC Viitorul a remizat cu Vitesse Arnhem, scor 2-2 (Drăguş 44, 49 / Matavz 54, B. Linssen 73), în prima manşă a celui de-al doilea tur de calificare din UEFA Europa League. A fost o partidă în care formaţia constănţeană a fost aproape de un succes important, însă oaspeţii au revenit şi au egalat, iar pe final ar fi putut obţine chiar victoria. Vînă a fost aproape de gol în minutul 34, Matavz a fost blocat în ultimul moment de Mladen, în minutul 36, iar Drăguş a prefaţat deschiderea scorului în minutul 37, atunci când nu l-a putut învinge pe Eduardo. Înaintea pauzei, în minutul 44, Denis Drăguş a fructificat cu o superbă lovitură de cap mingea centrată de Houri, iar în minutul 49 tot Drăguş a majorat avantajul Viitorului, trimiţând tot cu capul balonul lobat de Vlad Achim din marginea careului peste portarul Eduardo. Vitesse a redus din diferență în minutul 54, prin Matavz, care a pus capul la un şut al lui Buttner, şi a egalat prin Bryan Linssen, tot după o lovitură cu capul. Cojocaru a intervenit salvator la reluările lui Matavz din minutele 66 şi 83, în timp ce Ianis Hagi şi Vlad Achim au trecut pe lângă gol în minutul 69. Iar în prelungirile partidei, un şut de la distanţă expediat de Ianis Hagi a trecut de puţin pe lângă poartă. În ultimele zece minute ale meciului a plouat torenţial.

Au evoluat următoarele echipe - Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): V. Cojocaru - Mailson Lima (73 Luchin), Țîru, Mladen, De Nooijer - Vl. Achim, T. Băluță, Vînă - I. Hagi (cpt.), Drăguş (73 Artean), Mățan (30 Houri); Vitesse Arnhem (manager tehnic Leonid Slutsky): Eduardo - Karavaev, Thelander, Clarke-Salter, Buttner - Foor (84 Bero), Serero - Beerens, Bruns (68 Gong), B. Linssen (cpt.) - Matavz. Cartonașe galbene: De Nooijer / Foor. Cartonaş roşu: Artean (minutul 79). Meciul a fost arbitrat la centru de Davide Massa (Italia).

Întâlnirea retur se va disputa la Arnhem, joi, 2 august, de la ora 21.00.

Tot joi, FCSB s-a impus în deplasare, cu scorul de 2-0 (Man 4, Teixeira 74), în meciul cu formaţia slovenă Rudar Velenje, în prima manşă a turului al doilea de calificare din UEL. Returul va avea loc la 2 august, de la ora 21.30 (în direct la Pro TV), pe Arena Naţională din la Bucureşti.