Viitorul nu a produs surpriza la Arnhem

Fotbal / UEFA Europa League: VITESSE ARNHEM - FC VIITORUL 3-1

Sport 02 August 2018 / 23:11 483 accesări
Viitorul nu a putut obţine calificarea în Olanda

Aventura europeană a Viitorului în sezonul 2018-2019 s-a încheiat, formaţia constănţeană fiind eliminată, joi seară, la Arnhem, de echipa locală Vitesse. După 2-2 în tur, olandezii s-au impus pe teren propriu, cu scorul de 3-1 (Matavz 23, B. Linssen 48, Beerens 77 / Drăguş 50) şi au făcut pasul în turul al treilea de calificare din UEFA Europa League.

Primele două ocazii de gol au aparţinut Viitorului, însă Ianis Hagi nu l-a putut învinge pe Eduardo, în minutele 7 şi 15. Mazavz a deschis scorul în minutul 23, iar Linssen a majorat diferența pe tabela de marcaj imediat după pauză, în minutul 48. Drăguş a readus Viitorul în joc, după golul marcat în minutul 50, însă Vitesse a înscris al treilea gol în minutul 78, prin Beerens, care a profitat de o greşeală a lui Mladen, într-un moment în care Viitorul forţa egalarea.

Au evoluat următoarele formaţii - Vitesse (manager tehnic Leonid Slutsky): Eduardo - Karavaev, Thelander, Clarke-Salter (58 Van der Warff), Buttner - Serero - Bero (58 Bruns), Foor - Beerens, Matavz, B. Linssen (cpt.) (90 Gong); Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): V. Cojocaru - Mailson Lima, Mladen, Țîru, De Noijer - Vl. Achim, T. Băluță (71 Hodorogea), Vînă - I. Hagi (cpt.), Drăguş (78 Mățan), Houri (46 A. Ciobanu). Cartonașe galbene: Buttner, Beerens / De Nooijer, Houri. Meciul a fost arbitrat la centru de Kevin Clancy (Scoţia).