Voleibalistele constănţene, optimiste în privinţa calificării

Volei (f) / Cupa României, sferturi de finală, manşa retur: CS Volei 2004 Tomis Constanţa - CSU Gaz Tg. Mureş

Sport 27 Februarie 2008 / 00:00 611 accesări

Formaţia feminină CS Volei 2004 Tomis Constanţa va încerca astăzi, de la ora 15.00, în Sala Sporturilor, să-şi valorifice succesul cu 3-1 obţinut în urmă cu două săptămîni la Tg. Mureş, în manşa tur a sferturilor de finală din Cupa României. Totuşi, chiar dacă au luat o opţiune importantă în vederea obţinerii calificării în semifinalele celei de-a doua competiţii naţionale, returul de la Constanţa este cel care va decide cine va pătrunde în primele patru echipe. “Meciul de mîine (n.r.: astăzi) va fi cu totul altceva, faţă de ce s-a întîmplat în partida tur, cînd am reuşit să surprindem adversarul. Cu siguranţă echipa din Tg. Mureş va veni foarte montată aici să cîştige partida şi să fie ea cea care va merge mai departe. Am pregătit acest meci, iar dacă fetele vor juca cu aceaşi determinare şi ambiţie cred că nu avem cum să pierdem acest meci”, este de părere antrenorul principal al Tomisului, Aleksandar Boskovic. În ciuda faptului că echipa constănţeană nu a avut un parcurs foarte bun în campionatul intern, jucătoarele Tomisului s-au mobilizat mult mai bine în Cupa României, unde pînă în momentul de faţă au obţinut numai victorii. De altfel, după ce s-a îndepărtat de îndeplinirea obiectivului din campionat fixat la începutul sezonului, şi anume locurile 1-4, care ar fi asigurat participarea în Cupele Europene în sezonul viitor, CS Volei 2004 Tomis vizează acum finala Cupei României. Însă, dacă va pătrunde în semifinale, Tomisul ar putea întîlni pe CSU Metal Galaţi, calificată în urma celor două victorii categorice, 3-0, în faţa Penicilinei Iaşi. Celelalte posibile adversare ale constănţencelor se vor decide în întîlnirea dintre Ştiinţa Bacău şi Dacia Mioveni, care vor juca, astăzi şi mîine la Bacău. Tot mîine va avea loc şi prima întîlnire din sferturi dintre Dinamo Bucureşti şi Unic Piatra Neamţ, returul fiind amînat pentru o dată ce va fi stabilită ulterior.