Voleibaliştii tricolori, în faţa meciurilor decisive de la Campionatul European

Sport 15 Septembrie 2019 / 23:56 977 accesări
Echipa noastră a obţinut primul set la actuala ediţie a turneului final (sursa foto: www.cev.eu)

Reprezentativa masculină de volei a României a pierdut al treilea meci consecutiv în Grupa A de la turneul final al Campionatului European. După 0:3 cu Franţa şi Bulgaria, voleibaliştii tricolori au cedat la Montpellier şi în faţa Italiei, cu scorul 1:3 (15:25, 14:25, 25:23, 14:25), după 96 de minute de joc efectiv.

Antrenorul Dănuţ Pascu a utilizat următorii jucători: Bartha (2p) - Lică (3p), Mihalcea (5p), Spînu (2p), Bala (2p), Aciobăniţei (10p) şi Cristudor - libero; au mai jucat: Gheorghiţă (4p), Matei (8p), Bălean (7p), Olteanu (2p), Cl. Dumitru (1p), Suson şi Kantor - libero.

Pentru România urmează partidele decisive din grupă, care pot duce echipa noastră în optimile de finală ale competiţiei. Echipa noastră va întâlni Grecia (luni, 16 septembrie, ora 18.15) şi Portugalia (miercuri, 18 septembrie, ora 15.00).

Primele patru clasate din cele patru grupe se vor califica în optimile de finală, programate la 21 septembrie.