Voluntari şi Craiova, în semifinalele Cupei României

Fotbal / Cupa României, sferturi de finală

Sport 30 Martie 2017 / 00:31 773 accesări
Portarul Calancea a marcat de la punctul cu var la loviturile de departajare pentru CS Universitatea Craiova

CS Universitatea Craiova a obţinut calificarea în semifinalele Cupei României-Timișoreana la fotbal după ce a trecut de Dinamo Bucureşti, la loviturile de departajare. Craiova a jucat din minutul 64 în zece oameni, Băluţă fiind eliminat, dar oltenii au rezistat şi au avut nervii mai tari în final. De la 11 metri au ratat dinamoviştii Patrick Petre şi Danu Spătaru, dar şi craioveanul Screciu, iar Andrei Ivan a înscris golul calificării.

Rezultatele meciurilor desfăşurate miercuri seară în sferturile de finală: CS Mioveni - FC Voluntari 1-2 (A. Neagoe 35 / Cernat 13, G. Deac 90+1) şi CS Universitatea Craiova - Dinamo București 0-0 - după prelungiri, 6-5 la loviturile de departajare (Gustavo, Briceag, Bancu, Calancea, Kelic, A. Ivan / Hanca, Busuladzic, D. Nistor, St. Filip, D. Popa).

Marţi, în primul joc din sferturi, ACS Poli Timişoara a eliminat-o pe CFR Cluj, după executarea loviturilor de departajare, scor 6-5, 0-0 după prelungiri.

Joi seară, de la ora 21.00 (în direct la Sport.ro, Digi Sport 1 și Dolce Sport 1), pe terenul „Central” al Academiei de Fotbal „Gheorghe Hagi” de la Ovidiu, se va disputa ultima partidă din sferturi: FC Viitorul - Astra Giurgiu.