Xanthi, echipa antrenată de Răzvan Lucescu, a pierdut în deplasare cu Atromitos

18 Februarie 2017 / 19:48 411 accesări

Xanthi Skoda, echipa antrenată de Răzvan Lucescu, a pierdut, sâmbătă, meciul din deplasare cu Atromitos, scor 1-2 (0-1), în etapa a 21-a din campionatul Greciei, şi poate coborî în afara locurilor de play-off.

La Atena, Vangelis Platellas a deschis scorul în minutul 42 pentru gazde. Hamza Younes, golgheterul lui Xanthi, a restabilit egalitatea în minutul 57, după ce a transformat o lovitură de la 11 metri. Martin Tonso a înscris golul victoriei în minutul 85, iar fundaşul Aristotelis Karasalidis a fost eliminat de la Xanthi în minutul 90+4.

Atromitos: Gorbunov - Kivrakidis, Fyntanidis, Zisopoulos, Katranis - Umbides, Baga (Maniatis 65') - Platellas (Le Tallec 79'), Limnios, Tonso - Dauda (Kyriakidis 87'). Antrenor: Ricardo Sa Pinto.

Xanthi: Zivkovic - Fliskas, Sylla, Karasalidis, Vasilakakis (Lisgaras 84') - Lucero, Pablo (Pizzelli 76') - Lazic, Orfanidis, Camara (Triadis 60') - Younes. Antrenor: Răzvan Lucescu.

Tunisianul Hamza Younes a ajuns la 13 goluri în actuala stagiune de campionat şi este cel mai bun marcator al Greciei, alături de nigerianul Brown Ideye (Olympiakos).

Xanthi traversează o perioadă slabă, cu doar două puncte acumulate şi un singur gol marcat în ultimele cinci meciuri de campionat. Formaţia antrenată de Răzvan Lucescu se află pe locul 5, ultimul eligibil pentru play-off, cu 33 de puncte. AEK Atena poate să o depăşească pe Xanthi în clasament dacă va învinge Olympiakos, pe teren propriu, duminică.