Angelique Kerber s-a calificat în optimile de finală ale turneului de la Wuhan

27 Septembrie 2016 / 19:10 409 accesări

Angelique Kerber, noul lider mondial al clasamentului WTA, a învins-o, marţi, scor 6-7, 6-1, 6-4, pe Kristina Mladenovic (54 WTA), în turul al doilea al turneului de la Wuhan.

Angelique Kerber (28 ani) a avut nevoie de două ore și 16 minute pentru a obţine prima victorie din postura de lider mondial. Sportiva din Germania a început bine meciul cu Kristina Mladenovic şi a condus cu 4-2 în primul set, însă jucătoarea din Franţa a reuşit break-ul şi a trimis manşa în tiebreak. Aici, numărul 54 mondial a făcut mai puţin greşeli neforţate şi s-a impus cu 7-4.

Setul al doilea a fost fără istoric, după ce Kerber s-a desprins la 3-0 şi nu a mai cedat avantajul până la final, impunându-se cu 6-1. În decisiv, noul lider mondial a reuşit să câştige pe serviciul adversarei încă din primul game şi şi-a conservat avantajul, obţinând a treia victorie în faţa lui Mladenovic din tot atâtea dispute directe.

“Primul meci este întotdeauna dificil. Mă bucur să revin în China și să am o victorie în prima partidă de aici. Mereu încerc să fiu mai agresivă, să joc tenisul meu, să mă mișc mai bine pe teren. Kiki a jucat foarte bine astăzi, mai ales în primul set”, a declarat Kerber după calificarea în turul trei, potrivit site-ul wtatennis.com.

S-a terminat 6-7, 6-1, 6-4 pentru Angelique Kerber, care va juca în turul următor cu Petra Kvitova, locul 14 în clasamentul mondial.