Anglia a ratat calificarea în sferturile CM de rugby!

Mare surpriză în grupele Cupei Mondiale de rugby

Sport 04 Octombrie 2015 / 13:52 709 accesări

„Grupa Morții” de la Cupa Mondială de rugby ediția 2015, Grupa A, din care fac parte trei mari puteri ale acestui sport, echipe cu pretenții la calificarea în semifinale, a făcut o victimă chiar din gazda turneului final, Anglia! Sâmbătă seară, Anglia a fost învinsă de Australia cu scorul de 33-13 (17-3), pe stadionul „Twickenham“ din Londra, și echipa gazdă a înregistrat al doilea eșec după cel din disputa cu galezii. Înfrângerea Angliei este sinonimă cu calificarea în sferturi pentru Australia și Țara Galilor, din Grupa A. Anglia este prima echipă organizatoare a Cupei Mondiale care nu reușește să treacă de faza grupelor, iar această ratare este o premieră în istoria celei mai importante competiții rugbystice din lume pentru țara care a inventat sportul cu balonul oval. În clasamentul Grupei A, Australia are 13 puncte din 3 jocuri și este urmată de Țara Galilor 13p (3j), Anglia 6p (3j), Fiji 0p (3j) și Uruguay 0p (2j).

Alte rezultate din weekend: Noua Zeelandă - Georgia 43-10 (22-10) - Grupa C; Japonia - Samoa 26-5 (20-0) - Grupa B; Africa de Sud - Scoția 34-16 (20-3) - Grupa B. Australia și Țara Galilor s-au alăturat în sferturi echipelor calificate până sâmbătă, Franța și Noua Zeelandă.

TEVITA MAILAU, SUSPENDAT DOUĂ SĂPTĂMÂNI

Pilierul tongan Tevita Mailau a primit o suspendare de două săptămâni din cauza unui placaj periculos aplicat împotriva unui adversar în meciul cu Namibia (35-21), disputat în Grupa C a Cupei Mondiale 2015. Mailau ratează două meciuri, cel cu Argentina de duminică și cel cu Noua Zeelandă din 9 octombrie, iar cum Tonga are șanse minime de calificare în sferturi, pentru el competiția este deja încheiată.