Chimpex a dat recital în optimile Trofeului „Telegraf“

Primele confruntări eliminatorii

Sport 11 Martie 2017 / 23:33 7238 accesări

Voinţa Valu lui Traian (echipament galben) a obţinut a cincea victorie consecutivă

Săgeata Stejaru (tricouri albastre) continuă lupta pentru apărarea trofeului cucerit anul trecut

Chimpex Constanţa (în echipament albastru-negru) a lovit necruţător pe contraatac

FC Năvodari (în alb-negru) a revenit de la 0-1 în duelul cu CS Agigea

Primele patru formaţii calificate în sferturile de finală ale ediţiei a 26-a a Trofeului „Telegraf” la fotbal în sală, cel mai vechi turneu de acest gen din țară rezervat veteranilor, au fost decise sâmbătă seară, în Sala Sporturilor din Constanța. La capătul primelor patru dueluri din optimi, echipele care continuă lupta pentru câştigarea trofeului în turneul principal sunt Voința Valu lui Traian, Săgeata Stejaru, Chimpex Constanța şi FC Năvodari.

Performerele optimilor sunt Chimpex Constanța şi FC Năvodari, clasate pe al treilea loc în grupele în care au evoluat, care au eliminat două câştigătoare de grupă, FC Constanţa şi CS Agigea.

Voința Valu lui Traian (locul 1 în grupa C) îşi continuă parcursul perfect la actuala ediţie, trecând şi de Oportun Mangalia (locul 3 în grupa E şi locul 3 la ediția de anul trecut), cu 7-2, după ce la pauză a condus cu 4-0. Oportun a ratat numeroase ocazii, inclusiv o lovitură de la 7 metri, în timp ce Voința s-a dovedit echipa mai pragmatică şi care a fructificat majoritatea ocaziilor, spre satisfacţia inimoşilor suporteri din tribune.

Deținătoarea trofeului, Săgeata Stejaru (locul 1 în grupa B), a eliminat-o din nou, în optimi, pe Cariocas Constanța (locul 3 în grupa C), scor 3-1, după ce Cariocas a condus cu 1-0.

Marea surpriză a optimilor a reuşit-o Chimpex Constanța (locul 3 în grupa A), mai ales prin proporţiile scorului, 7-0, care a trecut de FC Constanţa (locul 1 în grupa D), ocupanta locului secund la ediţia a 25-a. Chimpex s-a apărat perfect şi a lovit necruţător pe contraatac, iar acum se gândeşte la o prezenţă în semifinale.

FC Năvodari (locul 3 în grupa D) a revenit de la 0-1 în partida cu CS Agigea (locul 1 în grupa E) şi a făcut pasul în sferturile de finală ale turneului rezervat jucătorilor cu vârsta peste 35 de ani.

Duminică vom afla şi numele celorlalte patru echipe calificate în sferturi, fiind de văzut dacă vom mai asista la vreo surpriză. Dacă rezultatul se menţine egal după cele 40 de minute regulamentare, se joacă prelungiri - două reprize a câte 5 minute; dacă egalitatea persistă, se apelează la loviturile de departajare, câte 3 de fiecare echipă. La executarea loviturilor de departajare pot participa toţi jucătorii înscrişi pe foaia de arbitraj.

Sponsorul tehnic al echipei Telegraf și al turneului este firma de echipament sportiv SC Evelyn Sport SRL (contact: 0727.056.562 - Cristian Daniel).

Turneul este organizat de cotidianul „Telegraf” și Asociația Județeană de Fotbal Constanța, în parteneriat cu Direcția Județeană pentru Sport și Tineret Constanța.

REZULTATELE MECIURILOR ŞI AUTORII GOLURILOR

OPTIMILE DE FINALĂ

SÂMBĂTĂ, 11 MARTIE

Oportun Mangalia - Voința Valu lui Traian 3-6 (Claudiu Pîrvulescu 2, Mircea Staicu / Daniel Piron 3, Gelu Hampu 2, Daniel Siminiceanu)

Cariocas Constanța - Săgeata Stejaru 1-3 (Mihăiţă Pitu / Nicea Paşata, Gyorgy Balint, Mihai Badea)

Chimpex Constanța - FC Constanţa 7-0 (Mircea Munteanu 2, Tase Grosu 2, Laurenţiu Moroianu, Erduan Saledin, Adrian Foamete)

FC Năvodari - CS Agigea 2-1 (Adrian Bleortz, Cristian Mihăilă / Marius Niţă)

PROGRAMUL PARTIDELOR

DUMINICĂ, 12 MARTIE

ora 16.30: Ancora Mangalia - Farul Tuzla (finala locurilor 25-26 din turneul principal)

ora 17.15: Liga Ofițerilor Constanţa - NGM Inter Năvodari (finala locurilor 23-24 din turneul principal)

ora 18.00: Vertiroll Constanţa - CS Eforie

ora 18.45: Municipal Constanța - SSC Farul Constanța

ora 19.30: Athletic 1973 Constanța - ASC Săgeata Stejaru

ora 20.15: Victoria Mihai Viteazu - Macedonia Ovidiu

S-a stabilit finala în turneul „ultra old-boys” la Trofeul „Telegraf”