Cristiano Ronaldo a devenit al doilea marcator din istoria campionatului Spaniei

Fotbal

Sport 06 Martie 2016 / 15:55 732 accesări
Cristiano Ronaldo a făcut spectacol pe „Bernabeu“

Cristiano Ronaldo (31 de ani) a reuşit să marcheze sâmbătă patru goluri în victoria echipei sale cu Celta Vigo, scor 7-1, şi a devenit al doilea cel mai bun marcator din istoria campionatului spaniol. Atacantul portughez de la Real Madrid a înscris primul gol în minutul 50, cu un şut spectaculos de la 25 de metri, la care portarul echipei adverse nu a avut replică. În minutul 58, a executat perfect o lovitură liberă, iar în minutul 64 a marcat golul 3, completând astfel al 40-lea hat-trick din carieră, al 30-lea în La Liga și al 36-lea în toate competițiile pentru Real. Lusitanul a înscris golul 4 în minutul 75, cu o lovitură de cap, după un corner.

Ronaldo a ajuns la 252 de goluri în campionat și l-a depăşit pe Telmo Zarra, atacant spaniol care între 1940 şi 1955 marcase 251 de goluri pentru Athletic Bilbao. El a devenit astfel al doilea marcator all-time, fiind întrecut doar de rivalul său de la Barcelona, Lionel Messi. CR7 a reușit al șaselea „poker” (patru goluri într-un meci) de când evoluează în campionatul spaniol. Doar Telmo Zarra are mai multe în istoria La Liga - opt. Portughezul e fotbalistul care a avut nevoie de cele mai puține meciuri pentru a depăși borna celor 250 de goluri în La Liga, doar 228 de partide. Zarra a avut nevoie de 269 de meciuri, iar Messi de 289. Totodată, Ronaldo e fotbalistul care a avut nevoie de cele mai puține meciuri pentru a bifa 350 de goluri în Top 4 campionate europene, all-time: 335. 40 de hattrick-uri a marcat Ronaldo în carieră: 36 pentru Real Madrid, trei pentru Portugalia și unul pentru Manchester United.