Eric a îngenuncheat liderul

Fotbal / Liga 1, etapa a 15-a: FC VIITORUL - CFR CLUJ 1-0

Sport 22 Octombrie 2017 / 09:33 750 accesări
Eric a executat impecabil lovitura liberă din finalul primei reprize şi Viitorul a obţinut cele trei puncte

FC Viitorul, campioana en titre, a obţinut un succes extrem de important sâmbătă seară, în etapa a 15-a a Ligii 1 la fotbal. Jucătorii pregătiţi de Gheorghe Hagi s-au impus la limită în confruntarea cu ocupanta primului loc în clasament, victoria cu scorul de 1-0 din partida cu CFR Cluj fiind adusă de golul marcat în minutul 44 dintr-o lovitură liberă executată magistral de Eric de la aproximativ 25 de metri de poarta lui Arlauskis. Întâlnirea disputată pe terenul „Central” al Academiei de Fotbal „Gheorghe Hagi” de la Ovidiu a fost una cu puţine ocazii de poartă, în care brazilianul Eric a marcat din nou, aşa cum a făcut-o şi în partida cu FCSB. Oaspeţii au solicitat o lovitură de la 11 metri în prima repriză, Viitorul a irosit două ocazii prin Chiţu în partea a doua a jocului, iar CFR a ratat egalarea la ultima fază a meciului.

Au evoluat următoarele formaţii - FC Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Rîmniceanu - D. Lopez (cpt.), Țîru, Hodorogea, Cr. Ganea - Cicâldău, T. Băluță, Vînă (73 Twumasi) - Eric, Țucudean (81 V. Ghiță), A. Chițu (70 De Nooijer); CFR (antrenor Dan Petrescu): Arlauskis - Cr. Manea, Vinicius, A. Mureșan, Camora (cpt.) - Hoban (64 D. Nistor), Djokovic (54 Moutinho) - Peteleu (80 Al. Păun), C. Deac, Culio - Balde. Cartonaşe galbene: Vînă, Rîmniceanu / C. Deac, Vinicius, Culio, Hoban, Arlauskis. Meciul a fost arbitrat la centru de Sebastian Colțescu (Craiova).

„O echipă care şi-a revenit şi care joacă fotbal. Cred că Viitorul poate să câştige cu oricine. Eric a făcut diferenţa”, a spus Dan Petrescu.

„Trei puncte importante. Am fost mai iuţi decât ei în tot ceea am făcut şi cred că victoria este meritată. Vrem să mergem din ce în ce mai bine. O victorie foarte frumoasă, puncte importante, contra liderului. Arătăm că suntem buni”, a declarat Gheorghe Hagi, care i-a trimis în teren în repriza a doua pe debutanţii Virgil Ghiță (19 ani) și Kofi Twumasi (21 ani). Fundaşul Virgil Ghiță este cel de-al 33-lea jucător crescut de Academia de Fotbal „Gheorghe Hagi” care debutează în tricoul Viitorului în Liga 1.

Miercuri, 25 octombrie, de la ora 14.30, în 16-imile de finală ale Cupei României la fotbal, FC Viitorul va evolua în deplasare, pe terenul echipei din Liga a 3-a CSM Școlar Reșița.