FC Barcelona, în finala Cupei Spaniei, Bayern Munchen, în sferturile Cupei Germaniei

Fotbal internațional

Sport 08 Februarie 2017 / 11:23 404 accesări
Luis Suarez, atacantul Barcelonei, a deschis scorul în minutul 43, însă a fost eliminat în minutul 90

FC Barcelona a remizat, marţi seară, pe teren propriu cu Atletico Madrid, scor 1-1 (1-0), în manşa retur din semifinalele Cupei Regelui Spaniei, şi s-a calificat în ultimul act al competiţiei graţie victoriei cu 2-1 din manșa tur. Luis Suarez a deschis scorul în minutul 43, apoi Barcelona a rămas în zece jucători după eliminarea lui Sergi Roberto, din minutul 57. Egalitatea numerică a fost restabilită după ce Yannick Carrasco a văzut al doilea cartonaş galben în minutul 69. În minutul 80, Kevin Gameiro a ratat un penalty, dar s-a revanşat trei minute mai târziu, când a restabilit egalitatea. Luis Suarez a fost eliminat și el în minutul 90 pentru lovirea unui adversar.

Au evoluat următoarele formații - FC Barcelona (antrenor Luis Enrique): Cillessen - Roberto, Pique, Umtiti, Jordi Alba - D. Suarez (62 Mascherano ), Rakitic (72 Iniesta), Gomes - Messi, L. Suarez, Arda Turan (70 Busquets); Atletico Madrid (antrenor Diego Simeone): Moya - Juanfran, Godin (49 Lucas Hernandez), Savic, Filipe Luis - Gaitan (48 Correa), Saul Niguez, Koke, Carrasco - Griezmann, F. Torres (61 Gameiro).

FC Barcelona este deţinătoarea trofeului şi echipa cu cele mai multe Cupe ale Spaniei din istorie, 28 de trofee cucerite.

În finala din acest an, catalanii vor juca împotriva învingătoarei din dubla manşă Celta Vigo - Alaves. La Vigo, scorul a fost 0-0. Returul va avea loc la Vitoria-Gasteiz, în Țara Bascilor, miercuri seară, de la ora 22.00.

Iar formaţia Bayern Munchen, deţinătoarea trofeului, s-a calificat, marţi seară, în sferturile de finală ale Cupei Germaniei, după ce a câştigat cu scorul de 1-0 meciul jucat pe teren propriu cu VfL Wolfsburg. Douglas Costa a marcat unicul gol al întâlnirii, în minutul 17. Mijlocaşul brazilian a şutat de la aproximativ 25 de metri, iar mingea trimisă de el a fost deviată în proprie poartă de compatriotul său Luiz Gustavo. Arbitrul i-a acordat, golul lui Douglas Costa.

Au evoluat următoarele echipe - Bayern Munchen (antrenor Carlo Ancelotti): Neuer - Lahm, J. Martinez, Hummels, Alaba - Xavi Alonso (73 Kimmich), Vidal - Robben (89 K. Coman), Alcantara, D. Costa (87 R. Sanches) - Lewandowski; VfL Wolfsburg (antrenor Valerien Ismael): Casteels - Knoche, Luiz Gustavo, F. Rodriguez - Bazoer (76 Didavi) - Vieirinha, Seguin, Arnold, Gerhardt - Borja Mayoral (46 Malli), Ntep (61 Gomez).

Alte rezultate înregistrate marţi seară în optimile de finală ale Cupei Germaniei: SV Hamburg - FC Koln 2-0 (Jung 5, Wood 75), SpVgg Greuther Furth - Borussia Monchengladbach 0-2 (Wendt 12, T. Hazard 36-pen.) și FC-Astoria Walldorf - Arminia Bielefeld 1-1 (Carl 78 / Schutz 52), 4-5 la loviturile de departajare.