FC Farul a rămas pe ultimul loc în play-off

Fotbal / Liga a 2-a, play-off, etapa a 6-a: FC FARUL CONSTANȚA - SC BACĂU 0-1

Sport 11 Mai 2016 / 20:35 835 accesări

Băcăuanii au obținut mult dorita revanșă după înfrângerea de pe teren propriu, scor 1-5

Fundașul Robert Băjan a fost aproape de egalare în minutul 35

Jucătorii Farului nu au găsit drumul spre gol

Portarul Ureche a avut mai multe intervenții salvatoare

Etapa a 6-a a play-off-ului Seriei 1 a Ligii a 2-a la fotbal a programat miercuri, la Constanța, întâlnirea dintre FC Farul și SC Bacău, înaintea startului partidei fiind ținut un minut de reculegere în memoria lui Dumitru Antonescu și Patrick Ekeng. Oaspeții au deschis scorul în minutul 2, prin Dumitriu, la prima acțiune de atac și s-ar fi putut desprinde la 2-0, în min. 31, dar Vraciu, după ce a driblat și portarul, a trimis mingea din unghi paralel cu poarta. Jucătorii antrenați de Ion Barbu au forțat în zadar egalarea până la pauză, portarul băcăuan Ureche intervenind salvator la șuturile expediate de Cosmin Neagu, în min. 33, și Băjan, în min. 35, dar și la mingea trimisă cu capul de Ciprian Milea, în min. 45. În repriza a doua, același Vraciu a trimis mingea în bara laterală, în min. 56, iar atacurile Farului nu au adus ocazii clare de gol, astfel că Bacăul s-a impus la limită la Constanța, cu 1-0 (Dumitriu 2), obținând mult dorita revanșă după înfrângerea din etapa trecută, scor 1-5.

Au evoluat echipele - FC Farul (antrenor Ion Barbu): A. Dinu - Băjan, Fl. Pătrașcu (cpt.) (54 Ad. Ionescu), D. Bratu, Corcoveanu (78 Tigoianu) - C. Milea, Vl. Suciu, C. Neagu - V. Munteanu, Pătulea (71 Al. Ioniţă I), S. Chiţu; SC Bacău (antrenor Cristi Popovici): Ureche - Mihălăchioae, I. Ursu, Adăscăliţei, Burcă - Sahru (58 Masella), Ţuţu, Dumitriu (73 Drugă), N. Giurgiu - Ad. Gheorghiu, Vraciu (cpt.) (84 Grumezescu). Cartonașe galbene: Ad. Ionescu / Sahru. Partida a fost arbitrată la centru de Cătălin Marian Pană (Bucureşti).

„După victoria de la Bacău, nici nu mă gândeam că nu putem scoate măcar un egal. Am luat un gol aiurea și apoi norocul nu a fost de partea noastră, chiar dacă ne-am creat câteva ocazii clare de a egala. Eu sunt un optimist, dar și bateriile mele sunt pe sfârșite și nu știu cât o să mai rămân aici”, a declarat antrenorul principal al Farului, Ion Barbu. În etapa viitoare, Farul va juca sâmbătă la Clinceni.

Celelalte rezultate: Dacia Unirea Brăila - Academica Clinceni 2-1 și Dunărea Călărași - Rapid București 3-0.

Clasament play-off: 1. Călăraşi 34p (golaveraj: 14-4), 2. Rapid 34p (6-9), 3. Brăila 31p (12-8), 4. Clinceni 27p (11-11), 5. SC Bacău 25p (9-11), 6. FC FARUL 22p (7-16).