FC Viitorul ratează semifinalele Cupei României

Fotbal / Cupa României, sferturi de finală

Sport 30 Martie 2017 / 23:06 1336 accesări

Jucătorii Viitorului şi Astrei au oferit o partidă atractivă, mai ales în repriza a doua

Hodorogea a irosit singura ocazie de gol a Viitorului în prima repriză

Gabi Iancu a avut o evoluţie slabă, fiind schimbat la pauză

Introducerea lui Romario Benzar a schimbat jocul Viitorului după pauză

Vlad Morar a înscris golul Viitorului în partida cu Astra

Florin Purece a fost trimis şi el în teren după pauză

Astra Giurgiu este ultima echipă calificată în semifinalele Cupei României-Timişoreana la fotbal, campioana en titre câştigând joi seară, pe terenul „Central” al Academiei de Fotbal „Gheorghe Hagi” de la Ovidiu, întâlnirea cu FC Viitorul, cu scorul de 3-1. Fără Romario Benzar, Dragoş Nedelcu, Florin Purece, Aurelian Chiţu, Florinel Coman şi Victor Rîmniceanu în formula de start, liderul Ligii 1 a fost de nerecunoscut în prima repriză şi a irosit o şansă uriaşă de a continua lupta pentru câştigarea trofeului. Partea a doua a jocului a arătat o formaţie constănţeană mai aproape de adevăr, astfel că Viitorul se va putea revanşa chiar luni seară, la Giurgiu, când o va înfrunta din nou pe Astra, în etapa a treia din play-off.

În meciul de joi, Hodorogea a fost aproape de deschiderea scorului în minutul 9, trimiţând mingea cu capul peste poartă din careul mic, iar Buzbuchi a avut două intervenţii salvatoare în faţa lui Alexandru Ioniță II, în minutele 32 şi 33. În minutul 40, după o lovitură liberă executată foarte bine de Budescu, Takayuki Seto, scăpat din marcajul lui Sorin Rădoi, l-a învins cu o lovitură de cap pe Buzbuchi. Astra a intrat la cabine cu un avantaj de două goluri, Budescu fructificând, în minutul 44, cu sânge rece, o lovitură de la 11 metri acordată pentru faultul lui Ţîru asupra lui Alexandru Ioniță II.

Oaspeţii, cu Marius Şumudică în tribuna oficială, tehnicianul Astrei fiind suspendat, au început mai slab repriza a doua şi au avut emoţii la şuturile lui Benzar, din minutul 51, şi Purece, din minutul 54, ambii jucători fiind trimişi în teren de managerul tehnic Gică Hagi imediat după pauză. Ofensiva Viitorului a continuat şi Vlad Morar a fost aproape de gol în minutul 57. Budescu l-a remarcat pe Buzbuchi în minutul 58, după care a venit reuşita lui Vlad Morar, din minutul 61, cu un şut plasat de la marginea careului. Echipa constănţeană a continuat atacurile spre poarta adversă, însă Astra a dat lovitura decisivă în minutul 85, prin Daniel Florea II, trimis în teren cu un minut mai devreme de antrenorul formaţiei din Giurgiu.

Rezultat final: FC Viitorul - Astra Giurgiu 1-3 (Vl. Morar 61 / Takayuki Seto 40, Budescu 44-pen., D. Florea II 85).

Au evoluat următoarele formaţii - FC Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Buzbuchi - Hodorogea (46 Benzar), Țîru (cpt.), Boli, Cr. Ganea - N. Roșu, S. Rădoi, Vînă - G. Iancu (46 Purece), Vl. Morar, Cicâldău (64 A. Chiţu); Astra (antrenor Marius Şumudică): Iliev - Geraldo Alves (68 Fabricio), Săpunaru (cpt.), Oros - Al. Stan, Takayuki Seto, Boubacar (58 Lovin), Junior Morais - Al. Ioniță II, Sg. Buș (84 D. Florea II), Budescu. Cartonaşe galbene: Hodorogea / Geraldo Alves, Boubacar. Meciul a fost arbitrat la centru de bucureşteanul Marcel Bîrsan.

Celelalte rezultate din sferturi - marţi: ACS Poli Timişoara - CFR Cluj 0-0 - după prelungiri, 6-5 la loviturile de departajare; miercuri: CS Mioveni - FC Voluntari 1-2 (A. Neagoe 35 / Cernat 13, G. Deac 90+1) şi CS Universitatea Craiova - Dinamo București 0-0 - după prelungiri, 6-5 la loviturile de departajare.

Semifinalele, care vor fi stabilite prin tragere la sorţi, se vor juca tur-retur, la 26 aprilie și 17 mai, iar finala este programată la 27 mai.