FC Viitorul, succes important în UEFA Youth League

Fotbal / Liga Campionilor pentru tineret, turul 2, manșa tur: FC VIITORUL - FC ZURICH 5-0

Sport 02 Noiembrie 2016 / 22:19 1207 accesări

În genunchi în fața ofensivei constănțene: campioana Elveției a fost umilită la Ovidiu de FC Viitorul U-19

Miercuri seară, pe terenul Central al Academiei de Fotbal „Gheorghe Hagi” de la Ovidiu, s-a disputat manșa tur a disputei dintre FC Viitorul și FC Zurich, din turul al doilea al UEFA Youth League (Liga Campionilor pentru echipe de tineret, jucători cu vârsta sub 19 ani). După cele două victorii din primul tur, 4-1 și 1-0 cu Sheriff Tiraspol, campioana Moldovei, FC Viitorul U-19 a obținut un succes zdrobitor contra campioanei Elveției, scor 5-0, fiind ca și calificată în faza următoare a competiției. Returul va avea loc pe 23 noiembrie, de la ora 18.00, pe stadionul „Utogrund” din Zurich. În play-off-ul UEFA Youth League, programat pe 10 februarie 2017, învingătoarea duelului FC Viitorul - FC Zurich va întâlni, pe teren propriu, una dintre ocupantele locului 2 din cele opt grupe ale Ligii Campionilor pentru tineret.

Dacă ne uităm la rezultatul final, meciul disputat miercuri seară la Ovidiu pare să se fi jucat în sens unic, spre poarta oaspeților, însă elvețienii și-au vândut scump pielea. Gazdele și-au ușurat mult misiunea grație deschiderii foarte rapide de scor: era abia minutul 4 când Carlo Casap a executat perfect o lovitură liberă de la 20 de metri, poziție centrală. Căpitanul echipei constănțene a fost foarte aproape de dublă în min. 7, însă portarul Milosavljević s-a opus golului 2. După circa 20 de minute, elvețienii s-au dezmeticit și au început să pună presiune la poarta Viitorului, însă Tordai a fost atent în două rânduri și a intervenit salvator. Pe final de repriză, gazdele au revenit în ofensivă și Cristian Ene a marcat în min. 39, după o pasă ideală primită de la Casap: 2-0 la pauză.

Tot Viitorul a început mai bine și repriza secundă, Cr. Ene, Dumitrescu și Mățan irosind bune ocazii de a înscrie. FC Zurich și-a arătat colții în minutul 53, când Aliu a șutat extrem de periculos, puțin peste poartă. Introducerea lui Cicâldău și Coman a dinamizat ofensiva constănțeană, iar al doilea a pătruns solitar în minutul 64, dar a șutat slab și portarul a reținut.

Au urmat momente excelente pentru elvețieni, care l-au evidențiat pe Tordai. Portarul Viitorului a salvat la uriașele ratări din minutele 65 și 67, când Ribeiro nu a reușit finalizarea la capătul unei frumoase acțiuni colective, iar Kurtovic nu a profitat de gafa inexplicabilă a lui Ghiță. Avertizați de aceste faze că meciul nu este încă jucat, tinerii fotbaliști constănțeni au continuat să atace susținut, iar FC Zurich s-a prăbușit în ultimele 20 de minute ale întâlnirii. Cicâldău a trimis un șut superb în bară (min. 70), apoi Coman a marcat golul de 3-0, în minutul 74, dintr-un penalty obținut tot de el, fază la care a fost eliminat fundașul elvețian Antoniazzi, pentru cumul de cartonașe galbene. Dubla ratare Coman-Cicâldău (min. 81) a anunțat golul 4, marcat de Coman în minutul 82, din pasa lui Manole. Introdus și el după pauză, Manole a închis tabela în minutul 89, din pasa lui Coman, după ce cu un minut înainte finalizase în bara transversală o splendidă acțiune individuală. Partida s-a încheiat cu Viitorul în atac, presând agresiv și căutând golul 6!!!

Au evoluat pentru Viitorul (antrenor Nicolae Roșca): Tordai - Căpușă, T. Băluță, Ghiță, Kilyen - Iani - M. Ene (49 Cicâldău), D. Dumitrescu - Casap, Cr. Ene (56 Fl. Coman), Mățan (70 M. Manole). Meciul a fost arbitrat de o brigadă din Malta, alcătuită din Farrugia Cann Trustin (la centru), Jurgen Spiteri și Christopher Francalanza. Arbitru de rezervă a fost constănțeanul Claudiu Marcu.

„Nu ne așteptam la o asemenea diferență de scor, dar noi ne-am făcut singuri meciul ușor, pentru că am jucat foarte bine. Am pregătit excelent partida, iar asta s-a văzut atât în teren, cât și pe tabela de marcaj”, a declarat Carlo Casap, căpitanul echipei constănțene.

„A fost un meci dificil, pentru că am întâlnit o echipă foarte bună. Ne gândeam că putem câștiga acest meci, dar nu chiar cu un asemenea scor. Consider că ne-am asigurat deja calificarea, nu cred că în retur adversarii ne mai pot pune mari probleme ca să poată întoarce soarta calificării”, a adăugat atacantul Florinel Coman.