Franța s-a calificat în optimile de finală ale Campionatului Mondial de handbal

15 Ianuarie 2017 / 21:30 972 accesări

Naționala de handbal masculin a Franței a reușit calificarea în optimile de finală ale Campionatului Mondial, în urma victoriei obținute, duminică, scor 31-28, împotriva Norvegiei.

Pe lângă miza în sine a jocului, Franţa a avut şi o revanşă de luat în faţa Norvegiei, după ce anul trecut nordicii au scos-o din lupta pentru medalii la Campionatul European (29-24 în grupa principală). Partida a început într-un ritm de joc incredibil şi a fost ţinut la acelaşi nivel până în minutul 60. Norvegia a avut probleme cu puternica apărare a Franţei în primele 15 minute de joc, astfel că s-a văzut condusă după primele 15 minute cu 7-4.

Norvegia a reușit să se apropie o singură dată, 9-8 în minutul 17, după care Franța a reușit să ia un avans de cinci-șase goluri pe care și l-a menținut constant. Karabatic, Remili şi Mahe au fost principalii marcatori ai gazdelor, cu câte 5 goluri, în timp ce pentru Norvegia, centrul Sagosen, cu 7 goluri şi Jondal, cu 6 reușite, au fost principalii realizatori.

Rămasă fără Luka Karabatic, accidentat, Franţa a trecut cu bine de primul test adevărat al acestui Campionat Mondial, după victoriile la scor cu Brazilia şi Japonia, şi a devenit prima echipă calificată în optimile de finală. Naționala antrenată de Didier Dinart mai are de jucat împotriva Poloniei și Rusiei.