Halep a coborât pe locul 3 WTA

Tenis de câmp / Circuitul WTA

Sport 01 Februarie 2016 / 15:23 555 accesări
Simona Halep a fost devansată de câștigătoarea de la Australian Open, Angelique Kerber

Tenismena constănțeană Simona Halep a pierdut locul secund în clasamentul WTA, coborând o poziție în ierarhia dată publicității luni. Eliminată în runda inaugurală la Australian Open, primul turneu de Mare Șlem al anului, sportiva în vârstă de 24 de ani se află pe locul 3, cu 5.545 de puncte, fiind devansată de americanca Serena Williams, cu 9.245p, și de câștigătoarea de la Wimbledon, tenismena germană Angelique Kerber, cu 5.700p. Constănțeanca a fost nominalizată de WTA pentru cea mai frumoasă lovitură a lunii ianuarie în circuitul profesionist, reușită în meciul cu Karolina Pliskova (Cehia), din sferturile de finală ale turneului de la Sydney, la scorul de 6-4, 0-1, 15-30, când a punctat spectaculos cu o minge trimisă în lung de linie. Halep s-a impus cu 6-4, 7-5 și s-a calificat în semifinalele turneului, unde a fost învinsă de Svetlana Kuznețova. Celelalte tenismene nominalizate pentru lovitura lunii ianuarie sunt Victoria Azarenka (la Brisbane), Caroline Wozniacki (la Auckland), Svetlana Kuznețova (la Sydney) și Eugenie Bouchard (Hobart). Învingătoarea va fi anunțată la 8 februarie și va fi desemnată în urma voturilor exprimate pe site-ul WTA.

ANDREEA MITU A IEȘIT DIN TOP 100 WTA

Irina-Camelia Begu a coborât trei poziții, ajungând pe 34, cu 1.400p, în timp ce Monica Niculescu a urcat trei locuri, pe 37, cu 1.305p, iar Alexandra Dulgheru a avansat șapte poziții, pe 54, cu 986p. În schimb, Andreea Mitu a ieșit din Top 100, după ce a coborât 8 locuri, ajungând pe 104, cu 645p. În Top 200 WTA se mai află două reprezentante ale României, Patricia Maria Țig, în staționare pe 123, cu 483p, și Ana Bogdan, în coborâre cu două poziții, pe 153, cu 369p. La dublu, Niculescu a coborât două locuri, pe 32, cu 2.285p, Begu a alunecat trei poziții, pe 34 cu 2.200p, iar Raluca Olaru a urcat patru locuri, pe 45, cu 1.570p.