Înfrângeri acasă pentru echipele constănțene din Liga a 3-a la fotbal

Fotbal / Liga a 3-a, etapa a 15-a

Sport 12 Martie 2017 / 14:35 613 accesări

FC Viitorul II nu a rezistat în meciul contra liderului Metaloglobus București

Etapa a 15-a din Liga a 3-a la fotbal a fost cu ghinion pentru cele două formații din județul Constanța, care au jucat pe teren propriu, dar au pierdut, rămânând astfel fără victorie în retur. FC Viitorul II a primit la Ovidiu vizita liderului detașat al clasamentului, Metaloglobus București, care și-a impus superioritatea grație a două goluri marcate din faze fixe, la ambele portarul constănțean Tordai ieșind neinspirat dintre buturi și respingând slab! Mihai Bilciurescu (minutul 40) și Alin Robu (minutul 54) au stabilit rezultatul final: 2-0 pentru Metaloglobus.

Au evoluat pentru FC Viitorul II (antrenori Cristian Cămui și Vasile Mănăilă): Tordai - Sabangeanu (75 Halep), Leca, Kilyen, Panait - Bg. Vasile (67 Zamfirescu), Vidrăsan (86 Suflaru), D. Lopez - Neniță (87 Oană), Cr. Ene, Mățan.

La Cernavodă, Axiopolis Sport a jucat cu Viitorul Domnești și a fost învinsă cu 1-2, deși a condus la pauză cu 1-0! Alexandru Vieru a marcat pentru gazde, în minutul 22, însă Domnești a întors rezultatul grație reușitelor lui Alexandru Văduva (minutul 71) și Bogdan Barbu (minutul 80).

„A fost un meci pierdut pe erorile noastre! Una a fundașilor centrali la primul gol, respectiv o poziționare greșită a portarului nostru la golul al doilea, marcat dintr-o lovitură liberă din lateral dreapta. Din păcate, în ultimele minute nu am mai putut nici măcar să egalăm. Echipa jucase destul de bine până atunci, făcând presing sus pentru a împiedica faza de construcție a formației adverse, pentru că știam că are mijlocași de valoare”, a declarat Gheorghe Stănculescu, președintele secției de fotbal a clubului din Cernavodă.

Au evoluat pentru Axiopolis (antrenor Ionel Melenco): G. Celnicu - G. Rusu, Daniel Zaharia, Andreescu, L. Gheorghe - Al. Vieru, Moldoveanu (80 Ad. Cristea) - Beșleagă, Zugravu (66 M. Al. Hristu), Dogaru (77 Antip) - Husein (55 Moise). Rezerve neutilizate: Nanu, I. Gheorghe, C. V. Hristu.

Celelalte rezultate din etapa a 15-a: ACS Înainte Modelu - Delta Dobrogea Tulcea 1-4; SC Popești-Leordeni - Dinamo II București 2-3; CSM Oltenița - Petrolistul Boldești 1-0; Unirea Slobozia - CS Tunari 0-0; Arsenal Malu - Astra II Giurgiu 0-3 (gazdele s-au retras din campionat și vor pierde cu 0-3 toate meciurile programate în retur).

Clasament Seria a 2-a:

1. Metaloglobus București 41 de puncte (golaveraj 34-14)

10. CSM Oltenița 18p (24-24)

11. Axiopolis Sport Cernavodă 17p (25-28)

12. ACS Înainte Modelu 15p (36-35)

13. Petrolistul Boldești 13p (22-29)

14. Arsenal Malu 0p (10-67) - echipă retrasă din campionat după ultima etapă din tur.

Axiopolis a egalat-o în prelungiri pe Dinamo II!

FC Viitorul II a remizat la Ploiești

Vineri începe returul în Liga a 3-a la fotbal

FC Viitorul II debutează vineri în returul Ligii a 3-a

Axiopolis Sport Cernavodă, învingătoare în ultimul test înainte de startul returului