Irina-Camelia Begu s-a calificat în turul secund la Moscova

Tenis de câmp / Circuitul WTA

Sport 19 Octombrie 2015 / 17:43 797 accesări

Jucătoarea de tenis Irina-Camelia Begu, cap de serie numărul 7 şi locul 29 WTA, s-a calificat, luni, în turul al doilea al turneului de la Moscova, dotat cu premii în valoare totală de 768.000 de dolari. Finalistă la ediţia trecută, Begu a învins-o în primul tur, cu scorul de 1-6, 7-6 (7/2), 6-2, după două ore şi cinci minute, pe Tsvetana Pironkova (Bulgaria), poziţia 52 în ierarhia mondială. În turul secund, ea va întâlni învingătoarea unui meci între două jucătoare venite din calificări.

Pentru calificarea în turul al doilea la Moscova, Begu va primi 55 de puncte în clasamentul WTA şi un cec în valoare de 10.790 de dolari.

Turneul de la Moscova, „Kremlin Cup”, a fost câştigat, în 2013, de constănțeanca Simona Halep.

ANA BOGDAN A RATAT CALIFICAREA PE TABLOUL PRINCIPAL LA MOSCOVA

Jucătoarea de tenis Ana Bogdan, locul 149 WTA, a ratat, luni, prezența pe tabloul principal al turneului de la Moscova. Bogdan a fost învinsă în ultimul tur al calificărilor, cu scorul de 6-3, 7-6 (7/4), după o oră şi 46 de minute, de Aliaksandra Sasnovic (Belarus), poziţia 103 în ierarhia mondială. Pentru rezultatele de la Moscova, din calificări, Ana Bogdan va primi 18 puncte WTA şi un cec în valoare de 3.075 de dolari.