Marc Marquez confirmă că este „Regele Americilor“

Campionatul Mondial de motociclism viteză

Sport 24 Aprilie 2017 / 17:14 2704 accesări
Marc Marquez a terminat învingător în toate cele cinci curse găzduite de „Circuit of the Americas”!

Pilotul spaniol Marc Marquez s-a dovedit iarăși invincibil pe „Circuit of the Americas”, acolo unde a obţinut cea de-a cincea victorie consecutivă, duminică, în Marele Premiu al Americilor de la Austin (Texas), a treia etapă a sezonului în Campionatul Mondial de motociclism viteză. Este prima victorie stagională a deținătorului titlului suprem, care fost urmat de italianul Valentino Rossi, devenit astfel lider în clasamentul piloților. Un alt spaniol, Maverick Vinales, câștigătorul primelor două etape stagionale, a căzut în Texas și a abandonat.

Marquez a fost în pole position în cursa clasei regină, MotoGP, dar a fost depășit imediat după start de Dani Pedrosa, care a plecat perfect. Rossi s-a instalat pe locul 3, iar Vinales a fost al patrulea. În turul al treilea, Vinales a căzut și nu a mai putut continua. Marquez l-a depășit apoi pe Pedrosa și s-a distanțat tur după tur. Rossi a trecut la rândul său de Pedrosa, acesta din urmă având să încheie pe locul 3. O performanță notabilă a reușit și Cal Crutchlow, britanicul de la LCR Honda clasându-se pe locul 4. Jorge Lorenzo, aflat într-o perioadă de căutări la Ducati, a terminat cursa pe poziția a noua, performanță pe care spaniolul a savurat-o din plin la final.

În ierarhia generală, Rossi are 56 de puncte și este urmat de Vinales, cu 50 de puncte. Marquez este al treilea, cu 38 de puncte.

La Moto 2 s-a impus italianul Franco Morbidelli, urmat de elvețianul Thomas Luthi și de japonezul Takaaki Nakagami. Lider în clasamentul general este Morbidelli. Tot un italian, Romano Fenati, a câștigat și la Moto 3, el devansându-i pe spaniolul Jorge Martin și pe italianul Fabio Di Giannantonio. Spaniolul Joan Mir, locul 8 duminică, este lider în ierarhia generală a clasei Moto 3.

Următoarea etapă a sezonului este Marele Premiu al Spaniei, programat pe 7 mai, la Jerez.