Monica Niculescu a fost eliminată în optimile turneului de la Sankt Petersburg

11 Februarie 2016 / 14:02 360 accesări

Monica Niculescu (37 WTA) a fost eliminată în optimile turneului de la Sankt Petersburg, scor 1-2 la seturi, de către jucătoarea din Ungaria, Timea Babos, locul 51 în clasamentul WTA

Partida a durat două ore și 17 minute. În primul set, românca și-a pierdut serviciul o singură dată, reușind să revină de la scorul de 1-4 pentru adversară. A reușit două break-uri și a întors soarta setului, câștigând primul act cu 6-4. În setul doi, jucătoarea din Ungaria n-a mai cedat decât un singur game, impunându-se cu 6-1. Setul decisiv a început cu un break al Timeei Babos, iar Monicăi Niculescu i-a fost greu să mai recupereze. În final, ultimul act a fost câștigat de Timea Babos, scor 6-3.

În faza sferturilor de finală, Timea Babos o va întâlni pe Roberta Vinci (Italia), cap de serie numărul 2. Competiţia de la St. Petersburg este dotată cu premii totale în valoare de 763.000 de dolari. Cap de serie numărul unu este Belinda Bencic (Elveţia), lista fiind completată de Roberta Vinci, Caroline Wozniacki (Danemarca) şi Ana Ivanovic (Serbia).