Naționala de tineret a României, înfrângeri cu Rusia și Danemarca

Fotbal

Sport 28 Martie 2017 / 16:05 344 accesări
România U21 nu a avut prestații prea bune în partidele-test disputate în Spania (sursa foto: Facebook Federația Română de Fotbal)

Naționala de tineret a României a susținut în Spania două partide de verificare, încheiate, din păcate, cu două înfrângeri: 1-5 cu Rusia și 0-2 cu Danemarca. Unicul gol al României U21 în cele două meciuri a fost înscris de Virgil Ghiță, jucătorul Academiei de Fotbal „Gheorghe Hagi”.

În meciul cu Rusia, selecționerul Daniel Isăilă a folosit șase jucători de la FC Viitorul: Tiberiu Căpușă (înlocuit în min. 65), Virgil Ghiță (a intrat în min. 46), Dragoș Nedelcu (căpitanul tricolorilor a evoluat tot meciul), Andrei Ciobanu (a intrat în min. 46), Florinel Coman (înlocuit în min. 65) și Alexandru Cicâldău (a intrat în min. 65). Din lot au mai făcut parte alți doi jucători ai formației constănțene, Arpad Tordai și Carlo Casap, care nu au fost utilizați. De asemenea, pentru tineretul României au mai jucat alți doi fotbaliști formați la Academia Hagi: Paul Iacob (împrumutat la FC Brașov, a jucat în prima repriză) și Ianis Hagi (Fiorentina, a jucat până în min. 75).

În partida cu Danemarca au evoluat șapte jucători de la FC Viitorul: Arpad Tordai (a intrat în min. 46), Tiberiu Căpușă (a jucat tot meciul), Virgil Ghiță (a jucat tot meciul), Dragoș Nedelcu (înlocuit în min. 75), Andrei Ciobanu (înlocuit în min. 61), Florinel Coman (a intrat în min. 46) și Alexandru Cicâldău (a intrat în min. 46). Carlo Casap nu a putut juca din cauza unei accidentări. De asemenea, pentru tineretul României au mai jucat alți trei jucători formați la Academia Hagi: Cătălin Căbuz (a evoluat în prima repriză), Paul Iacob (a intrat în min. 74) și Ianis Hagi (a jucat în prima repriză).