Pas cu dreptul pentru F.C. Viitorul în Liga Campionilor

UEFA Champions League / Turul al treilea preliminar, manşa tur

Sport 26 Iulie 2017 / 23:03 1737 accesări

Confruntarea dintre FC Viitorul şi APOEL Nicosia, din prima manşă a turului al treilea preliminar din UEFA Champions League, disputată miercuri seară, pe stadionul „Central” din cadrul Complexului Academiei de Fotbal „Gheorghe Hagi” de la Ovidiu, s-a încheiat cu succesul la limită al campioanei României. Meciul a oferit un interesant duel tactic între cei doi antrenori, ambii adepţi ai jocului ofensiv, iar la finalul celor 90 de minute de joc victoria a aparţinut, pe deplin meritat, fotbaliştilor pregătiţi de „Maradona din Carpaţi”.

Meciul a luat sfârşit cu victoria Viitorului, cu scorul de 1-0, unicul gol fiind marcat de Cristi Ganea, în minutul 75, din lovitură liberă, printr-o nouă execuţie de generic, o "foglia seca" pur sânge. Jucătorii antrenați de Gheorghe Hagi au irosit mai multe ocazii de gol în primele 25 de minute ale partidei, prin Benzar, Ţucudean, Boli şi Ţîru, dar, în cele din urmă, au reușit să obțină succesul mult dorit. Oaspeţii ar fi putut înscrie şi ei în prima repriză, dar Rîmniceanu a intervenit salvator la şutul lui De Camargo. În finalul jocului, Florinel Coman a fost foarte aproape de al doilea gol, care ar fi oferit Viitorului şanse mult mai mari în lupta pentru calificarea în play-off-ul Ligii Campionilor. Din păcate, în prelungirile întâlnirii, Ţucudean a primit al doilea cartonaş galben şi a fost eliminat, urmând să lipsească săptămâna viitoare, în returul programat miercuri, 2 august, de la ora 20.00, la Nicosia.

Au evoluat următoarele formaţii - FC Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Rîmniceanu - Boli, Ţîru, M. Constantin (46 D. Lopez), Cr. Ganea - Benzar (cpt.), Dr. Nedelcu, Cicâldău - A. Chiţu (66 Fl. Coman), Ţucudean, Ov. Herea (46 Vînă); APOEL (antrenor Mario Been): Waterman - Milanov, Merkis, Rueda, Lago - Bertoglio, Vinicius (85 Artymatas), Nuno Morais (cpt.), Ebecilio (72 Vander) - Oar, De Camargo. Cartonaşe galbene: M. Constantin, Ţucudean (2), Dr. Nedelcu / Bertoglio, Merkis. Cartonaş roşu: Ţucudean (min. 90+3). Meciul a fost arbitrat la centru de italianul Paolo Valeri.