Peter Sagan a câştigat etapa a doua din Turul Franţei și a preluat tricoul galben

Sport 04 Iulie 2016 / 15:37 497 accesări
Peter Sagan a îmbrăcat pentru prima dată în carieră tricoul galben, de lider al Turului Franței

Etapa a doua din Turul ciclist al Franței, desfăşurată duminică între Saint-Lô și Cherbourg-en-Cotentin, pe distanța de 182 km, a fost câştigată la sprint de Peter Sagan, cel care a preluat şi tricoul galben de la Mark Cavendish, grație secundelor de bonificație. Etapa a reprezentat un prim test pentru principalii favoriţi. Cu 3 kilometri înainte de final, pe traseu a fost prevăzută o căţărare de categoria a 3-a (în lungime de 1,9 km), astfel că pentru toată lumea a fost un prim reper pentru nivelul la care se află în acest moment al cursei. Până spre final, etapa a fost una clasică: o evadare declanșată de patru rutieri, care au încercat în primul rând să se evidenţieze. Printre aceştia erau Paul Voss (Bora Argon), care intrase în posesia tricoului cu buline roşii după prima zi, dar şi Jasper Stuyven (Trek), cel care avea să fie şi cel mai combativ rutier al zilei.

Peter Sagan şi-a făcut cursa plănuită la început, a sprintat pe ultimii metri şi a obţinut prima sa victorie în Turul Franţei, după o pauză de trei ani. Slovacul de la Tinkoff şi-a trecut în cont a 5-a victorie din carieră în Marea Buclă şi a intrat în premieră în posesia tricoului galben, după ce i-a bătut la sprint pe Alaphilippe şi Valverde. Cavendish nu s-a putut ţine de grupul fruntaş pe ultima căţărare, iar Sagan are toate şansele să poarte tricoul galben până la intrarea în Pirinei.

Marii favoriţi au avut propria bătălie în această etapă, având în vedere profilul acesteia, astfel că interesul a fost major. Alberto Contador a avut o zi groaznică sâmbătă, când a suferit o căzătură care l-a zdruncinat serios, iar duminică a fost implicat într-o căzătură colectivă, la 60 km de la start! Spaniolul a avut probleme și pe prima ascensiune mai dificilă, nu a ţinut ritmul şi a pierdut 48 de secunde în raport cu Froome, Quintana, Aru sau Valverde. Ritchie Porte, un alt favorit, a avut o întârziere de un minut şi 45 de secunde. Motivul a fost însă unul tehnic, pentru că australianul a „spart” cu 5 kilometri înainte de final. Cum ritmul dinaintea sprintului a fost foarte susţinut, Porte nu a mai reuşit să revină!

Etapa a treia, programată luni, are loc între Granville și Angers, pe distanța de 223 de kilometri, un traseu plat, la finalul căruia este de așteptat o nouă luptă a sprinterilor pentru victorie.