Real Madrid, periculoasă şi fără Cristiano Ronaldo

Fotbal / UEFA Champions League, semifinale, manșa tur: MANCHESTER CITY - REAL MADRID 0-0

Sport 26 Aprilie 2016 / 23:48 857 accesări

Meciul dintre Manchester City și Real Madrid, disputat marţi seară, pe „Etihad Stadium” din Manchester, în manşa tur a semifinalei UEFA Champions League, a început cu... şocul absenţei lui Cristiano Ronaldo, incomplet refăcut după o accidentare. Vedeta „galacticilor” a privit partida din tribună, astfel că forţa de atac a Realului a fost serios diminuată. Cele două echipe au încercat să puncteze, însă ocaziile clare de gol au putut fi numărate pe degete, abia în repriza a doua, prima aparţinându-i lui Jesé, care a trimis mingea în bara transversală a porţii lui Hart, în minutul 71. Suporterii „cetățenilor” au sperat să vadă un gol al favoriţilor în ultimul sfert de oră, dar Keylor Navas nu a avut emoţii. Mai mult, Realul a fost echipa care a trecut pe lângă deschiderea scorului în minutele 79 şi 82, Hart intervenind salvator la reluările lui Casemiro şi Pepe. În minutul 90+3, De Bruyne a executat periculos o lovitură liberă, dar Keylor Navas a fost la post.

Rezultat final: Manchester City - Real Madrid 0-0 şi formaţia calificată în finala de la Milano, din 28 mai, se va decide în returul care va avea loc miercurea viitoare, la 4 mai, de la ora 21.45, la Madrid, pe „Santiago Bernabeu”.

Au evoluat următoarele echipe - Manchester City (antrenor Manuel Pellegrini): Hart - Sagna, Kompany (cpt.), Otamendi, Clichy - Fernandinho, Fernando - Jesus Navas (77 Sterling), De Bruyne, David Silva (40 Iheanacho) - Kun Agüero; Real Madrid (antrenor Zinedine Zidane): Keylor Navas - Carvajal, Sergio Ramos (cpt.), Pepe, Marcelo - Modrić, Casemiro, Kroos (90 Isco) - Lucas Vázquez, Benzema (46 Jesé), Bale. Cartonaşe galbene: David Silva / Pepe, Carvajal. Partida a fost arbitrată la centru de turcul Cüneyt Çakır.

DUEL ATRACTIV LA MADRID

Miercuri seară, de la ora 21.45 (în direct la Pro TV și Dolce Sport 1), este programată manșa tur a celei de-a doua semifinale din Liga Campionilor la fotbal, Atletico Madrid - Bayern Munchen, returul urmând să se joace la 3 mai.

SEMIFINALELE UEFA EUROPA LEAGUE

Joi seară, de la ora 22.05, se vor disputa și partidele tur din semifinalele UEFA Europa League: Villarreal - FC Liverpool (în direct la Pro TV și Dolce Sport 1) și Șahtior Donețk - FC Sevilla (în direct la Dolce Sport 1). Manșa retur a acestor partide se va desfășura la 5 mai.