„Stejarii” au încheiat sezonul cu un eșec în fața naționalei din Tonga

Sport 26 Noiembrie 2017 / 15:05 759 accesări
Naționala din Tonga (echipament alb) s-a dovedit a fi o nucă prea tare pentru tricolori

Naționala de rugby a României a pierdut cu scorul de 20-25 (6-8) meciul-test cu reprezentativa statului Tonga, disputat sâmbătă seară pe Stadionul Național „Arcul de Triumf”. A fost ultima partidă a „Stejarilor” din acest an, iar dacă ar fi câștigat, echipa României ar fi urcat pe locul 13 în clasamentul mondial, depășind chiar Tonga. Chiar și în aceste condiții, tricolorii așteaptă cu încredere meciurile de anul viitor, din Rugby Europe Championship, decisive pentru calificarea la Cupa Mondială din 2019 din Japonia.

În fața a aproximativ 5.000 de spectatori entuziaști, ai noștri au făcut un meci foarte bun în fața unei naționale care s-a calificat deja la turneul final din Japonia. Antrenorul României, Lynn Howells, a trimis pe teren și câțiva debutanți, care, după impresia lăsată, se vor regăsi cel mai probabil în lotul naționalei pentru partidele decisive de anul viitor.

Scorul a fost deschis repede de Florin Vlaicu, în minutul 3, printr-o lovitură de pedeapsă, oaspeții egalând prin același procedeu în minutul 18 prin Sonatane Takalua. Până la finele primei reprize au fost atacuri de ambele părții, placaje la limita regulamentului dar și destule greșeli de mânuire a balonului, în special din partea insularilor. În minutul 22, Vlaicu a înscris iar dintr-o lovitură de pedeapsă, însă Tonga a intrat la vestiare în avantaj datorită unui eseu reușit în secundele de prelungire prin Ateli Pakalani.

Repriza a doua a fost extrem de disputată, cu risipă de energie făcută de jucătorii celor două formații, dar și cu faze discutabile, interpretate uneori subiectiv de arbitrul englez Tom Foley. După ce Leva Fifita a reușit al doilea eseu pentru tongani, transformat de Sonatane Takalua (minutul 43), „Stejarii” au izbutit, la rândul lor, prima încercare, în minutul 54, prin Ionuț Dumitru, la finalul unei faze splendide de efort colectiv. A transformat Vlaicu și scorul devenea 13-15.

Oaspeții s-au aruncat în atac și George Taina a adus al treilea eseu în minutul 58, netransformat, pentru ca după doar trei minute Johann Van Heerden să reducă diferența pe tabela de marcaj după un eseu în dreptul tricolorilor, transformat de Vlaicu: 20-22. Deși românii au forțat pe final de meci, apărarea naționalei din Pacific a fost extrem de solidă și precisă, scorul final fiind stabilit de același Sonatane Takalua, care în minutul 69 a mai concretizat o lovitură de pedeapsă.

Cele două naționale se întâlniseră anterior de două ori în partide-test, ambele având loc la București. Tricolorii au învins în 2013, cu 19-18, iar în 2015 tonganii au câștigat cu 21-16.

Au evoluat pentru România: 1. Mihăiță Lazăr, 2. Andrei Rădoi, 3. Alexandru Țăruș - 4. Johann Van Heerden, 5. Valentin Popîrlan - 6. Cristi Chirică, 7. Vlad Nistor, 8. Stelian Burcea - 9. Florin Surugiu, 10. Florin Vlaicu - 11. Ionuț Dumitru, 12. Sione Fakaosilea, 13. Paula Kinikinilau, 14. Fonovai Tangimana - 15. Marius Simionescu.

Rezerve: 16. Florin Bărdașu, 17. Ionel Badiu, 18. Alexandru Gordaș, 19. Adrian Motoc, 20. Kuselo Moyake, 21. Tudorel Bratu, 22. Jack Umaga, 23. Fili Lomani.