Tricolorii au smuls un egal în faţa Finlandei

Fotbal / Preliminariile EURO 2016: ROMÂNIA - FINLANDA 1-1

Sport 09 Octombrie 2015 / 00:12 1090 accesări

Naţionala de fotbal a României a terminat la egalitate, joi seară, partida cu Finlanda, scor 1-1 (Hoban 90+1 / Pohjanpalo 66), disputată pe Arena Naţională din Bucureşti, în penultima etapă din Grupa F a preliminariilor Campionatului European din 2016 şi are şanse importante de a se califica direct la turneul final din Franţa. Meciul a semănat izbitor cu întâlnirea din urmă cu trei decenii, cu Irlanda de Nord, din preliminariile Campionatului Mondial din 1986, când tricolorii pregătiţi de Mircea Lucescu au cedat, cu 0-1, şi au ratat prezenţa la turneul final din Mexic. Ca şi atunci, România a avut nenumărate ocazii, iar oaspeţii au punctat contrar cursului jocului. Diferenţa s-a produs, din fericire, în prelungirile partidei, când a venit mult visata egalare.

RATĂRI PE BANDĂ RULANTĂ

Obligată să câştige, reprezentativa pregătită de Anghel Iordănescu a abordat jocul ofensiv, iar prima ocazie a venit la câteva zeci de secunde după start, când Keşeru a reluat cu capul din marginea careului mic, însă mingea l-a lovit pe Uronen. Forcingul tricolorilor a continuat şi Bogdan Stancu a trimis cu capul în bara din stânga lui Hradecky, apoi tot el a reluat peste poartă. Oaspeţii au replicat şi Tătăruşanu a fost nevoit să intervină cu un reflex de ultim moment la şutul lui Hetemaj. Jocul s-a mutat rapid la poarta cealaltă, unde Bogdan Stancu s-a înălţat superb şi a plasat o lovitură de cap sub transversală, însă portarul finlandez a respins peste poartă. Lovitura de colţ a produs din nou panică în careul nordicilor, însă mingea trimisă de Dr. Grigore a fost respinsă de pe linia porţii. Seria ratărilor a continuat cu Keşeru în prim plan, golgheterul din Bulgaria luftând lamentabil dintr-o poziţie excelentă. Fostul atacant al Stelei a încercat să se revanşeze cu patru minute înainte de pauză, dar şutul său a fost parat de Hradecky. Prima repriză s-a încheiat cu mingea trimisă înşelător de Torje, de la 30 de metri, respins de portarul oaspeţilor.

GOL SALVATOR ÎN PRELUNGIRI

Tricolorii au continuat să atace după pauză, însă Raţ a trimis puţin pe lângă vinclu, în timp ce mingea şutată de Torje a nimerit bara. Ratările s-au răzbunat în min. 66, când finlandezii au scăpat pe contraatac, Pukki l-a servit perfect pe Pohjanpalo şi acesta l-a executat pe Tătăruşanu. Golul i-a dărâmat psihic pe elevii lui Iordănescu şi Pohjanpalo a fost aproape să realizeze dubla, dar mingea a ajuns norocos la goalkeeper-ul României. Degringolada a continuat în defensivă, iar Dr. Grigore l-a faultat pe Pukki în situaţie de ultim apărător în suprafaţa de pedeapsă, însă centralul scoţian Craig Thomson a lăsat jocul să continue. Şarjele nordicilor au continuat în forţă, iar Ring şi Pukki au fost la un pas să mărească diferenţa. Finalul a adus mult doritul gol al egalării, Hoban reluând în plasă mingea respinsă de Hradecky la şutul lui Fl. Andone. Graţie acestei reuşite, România rămâne pe locul secund în grupă şi are nevoie de un succes în fieful naţionalei Insulelor Feroe, în meciul programat duminică, pentru a-şi asigura biletele pentru Franţa fără a depinde de rezultatul meciului Grecia - Ungaria.

Au evoluat - România (selecţioner Anghel Iordănescu): Tătăruşanu - Papp, Chiricheş, Dr. Grigore, Raţ (cpt.) - Hoban, Sânmărtean - Torje (86 Ad. Popa), B. Stancu (69 Fl. Andone), Chipciu (60 Al. Maxim) - Keşeru; Finlanda (selecţioner Markku Kanerva): Hradecky - Arkivuo (65 Jalasto), Arajuuri (62 Toivio), Moisander, Uronen - Ring, Halsti, Schuller, Hetemaj - Pukki, Pohjanpalo (77 Hamalainen). Cartonaşe galbene: Pohjanpalo, Halsti, Toivio, Hetemaj. A arbitrat: Craig Thomson (Scoţia).

Tot joi seară s-au disputat alte două partide în Grupa F: Ungaria - Insulele Feroe 2-1 (Böde 63, 71 / Jakobsen 11) și Irlanda de Nord - Grecia 3-1 (S. Davis 35, 58, Magennis 49 / Aravidis 87).

Clasament: 1. Irlanda de Nord 20p (15-7), 2. ROMÂNIA 17p (8-2), 3. Ungaria 16p (8-5), 4. Finlanda 11p (8-9), 5. Insulele Feroe 6p (6-14), 6. Grecia 3p (3-11).