Victorie amară pentru handbaliştii tricolori

Handbal (m) / Preliminariile CM 2017: ROMÂNIA - AUSTRIA 32-29

Sport 14 Ianuarie 2016 / 20:39 1024 accesări
Golurile marcate de Ionuţ Ramba nu au ajutat România să meargă în play-off-ul CM 2017

Naţionala de handbal masculin a României a învins, joi, la Baia Mare, reprezentativa Austriei, cu scorul de 32-29 (15-15), în cea de-a cincea partidă din Grupa a 2-a a preliminariilor europene, contând pentru Campionatul Mondial din 2017, dar mai are doar şanse teoretice la calificarea în play-off. Obligaţi să câştige la o diferenţă de patru goluri sau să se impună la trei lungimi, cu condiţia ca oaspeţii să nu marcheze mai mult de 24 de goluri, tricolorii, printre care s-a aflat şi căpitanul lui HC Dobrogea Sud, Laurenţiu Toma, au început bine, dar avantajul s-a topit rapid. Austriecii au trecut la cârma jocului şi s-au distanţat la două goluri, 10-8, părând că nu au cum să rateze succesul. Doar că tricolorii s-au trezit înainte de pauză şi s-a intrat la vestiare la egalitate, 15-15. La reluare, selecţionerul l-a trimis între buturi pe Ionuţ Iancu, iar portarul de la CSM Bucureşti a făcut minuni, blocând aruncările trimise de austrieci. În plus, jocul cu pivotul Marius Mocanu a funcţionat perfect, iar interul Ionuţ Ramba a arătat de ce a ajuns în Bundesliga, înscriind gol după gol. Drept urmare, România s-a desprins la cinci goluri, 25-20, şi se îndrepta către prezenţa în play-off. Chiar dacă l-au pierdut pe golgeterul Ramba, în min. 50, acesta văzând cartonaşul roşu pentru trei eliminări, tricolorii au continuat să conducă ostilităţile. Momentul-cheie al întâlnirii s-au petrecut cu şapte minute înainte de final, când gazdele conduceau cu 31-25 şi aveau atacul. Din păcate, Dragoş Iancu a scăpat mingea, a faultat şi a fost eliminat două minute. În superioritate numerică, oaspeţii au înscris de trei ori consecutiv, în timp ce elevii lui Aihan Omer au pierdut mingea mult prea uşor în ofensivă. Chiar şi aşa, tricolorii au avut şansa de a tranşa soarta calificării în favoarea lor, dar Marius Sadoveac a aruncat peste poartă, când mai erau doar 10 secunde de joc. Drept urmare, România a câştigat la trei goluri, aşa cum pierduse în Austria, scor 27-24, dar austriecii vor merge în play-off graţie numărului mai mare de goluri marcate în deplasare în meciurile directe. Pentru România au marcat: Ramba 7, Mocanu 7, Ghionea 5, Sadoveac 4, Fenici 4, Csepreghi 3, Racoţea 2.

În cealaltă partidă din grupă, Finlanda a învins pe teren propriu, scor 26-25, pe Italia. În ultima etapă din grupă, România va juca sâmbătă, de la ora 19.30, în fieful Italiei, în timp ce Austria va întâlni pe teren propriu pe Finlanda. Clasament: 1. Austria 8p; 2. România 8p; 3. Italia 2p; 4. Finlanda 2p.

CSM BUCUREŞTI SE DUELEZĂ CU DANEZELE

După ce a pierdut primul meci din faza a doua a grupelor Ligii Campionilor la handbal feminin, în fieful macedonenelor de la HC Vardar, cu scorul de 22-21, CSM Bucureşti joacă vineri, de la ora 20.00 (în direct la Digisport 1), pe teren propriu, cu danezele de la FC Midtjylland. Cu 5 puncte adunate în prima fază a grupelor, bucureştencele se numără printre favoritele la calificarea în sferturi, dar au nevoie de o victorie în confruntarea cu nordicele pentru a păstra speranţe la primul loc în grupă.

Clasament Grupa B: 1. Buducnost (Muntenegru) 7p (129-105), 2. Györi Audi ETO KC (Ungaria) 7p (120-117), 3. HC Vardar Skopje (Macedonia) 6p, 4. CSM Bucureşti 5p (121-112), 5. FC Midtjylland (Danemarca) 5p (112-122), 6. IK Savehof (Suedia) 0p.