Victorie uriașă pentru Cibulkova la Singapore

Tenis de câmp / Turneul Campioanelor

Sport 30 Octombrie 2016 / 17:16 714 accesări
Dominika Cibulkova a produs o mare surpriză, câștigând Turneul Campioanelor de la Singapore

Tenismena slovacă Dominika Cibulkova, locul 8 WTA, a câștigat ediția din acest sezon a Turneului Campioanelor de la Singapore, după ce a învins-o în finală pe germanca Angelique Kerber, liderul clasamentului mondial, cu scorul de 6-3, 6-4, după o oră și 16 minute de joc. Cele două finaliste au făcut parte din aceeași grupă cu Simona Halep, ambele învingând-o pe sportiva constănțeană. Pentru Cibulkova, aflată în premieră la startul Turneului Campioanelor, care pierduse primele sale două jocuri din Grupa Roșie, victoria împotriva Simonei Halep i-a fost suficientă pentru calificarea în semifinale, unde a trecut de rusoaica Svetlana Kuznețova, locul 9 WTA, cu scorul de 1-6, 7-6 (7/2), 6-4. Kerber o depășise în penultimul act pe poloneza Agnieszka Radwanska, deținătoarea titlului și locul 3 WTA, cu scorul de 6-2, 6-1. „Este un moment mare pentru mine, pentru cariera mea. Este cel mai frumos moment al carierei. Este greu să descriu în cuvinte ceea ce simt, dar vreau să o felicit pe Angelique pentru rezultatele obţinute anul acesta, care m-au inspirat şi pe mine. Mulţumesc şi echipei mele, pentru că fără oamenii de lângă mine nu ajungeam aici”, a spus, la final, Cibulkova.

La dublu, Turneul Campioanelor a fost câștigat de rusoaicele Ekaterina Makarova și Elena Vesnina, care s-au impus, cu scorul de 7-6 (7/5), 6-3, în finala cu perechea americano-cehă compusă din Bethanie Mattek-Sands și Lucie Safarova.