Victorii pentru Bara și Buzărnescu în calificări la US Open

Tenis de câmp

Sport 23 August 2017 / 14:58 576 accesări
Mihaela Buzărnescu a disputat un meci maraton în primul tur al calificărilor (sursa foto: Facebook)

Irina Bara și Mihaela Buzărnescu s-au calificat în turul secund al calificărilor ultimului turneu de Grand Slam al anului, US Open. Irina Bara, locul 192 WTA, a beneficiat de abandonul franțuzoaicei Myrtille Georges, locul 223 WTA, din setul decisiv al confruntării. Bara s-a impus în primul set, cu 7-5, Georges a restabilit egalitatea, după 6-2 în setul secund, dar în decisiv, la scorul de 3-0 pentru Irina Bara, Georges a abandonat, după o oră și 56 de minute de joc. În turul al doilea al calificărilor, Irina Bara o va înfrunta pe americanca Bernarda Pera, locul 146 WTA. Tot în primul tur al calificărilor, Mihaela Buzărnescu, locul 133 WTA, a învins-o pe Marie Bouzková (Cehia), locul 171 WTA, cu scorul de 4-6, 6-2, 6-2, după două ore și 33 de minute de joc. În turul secund, Buzărnescu o va întâlni pe americanca Grace Min, locul 166 WTA.

Bara și Buzărnescu și-au asigurat câte un cec în valoare de 10.900 dolari și câte 20 de puncte WTA.

Celelalte două tenismene tricolore vor evolua miercuri seară, tot în primul tur al calificărilor: Patricia Ţig (locul 129 WTA, cap de serie nr. 19 în calificări) - Georgia Brescia (Italia, locul 206 WTA) și Alexandra Cadanţu (locul 162 WTA) - Jasmine Paolini (Italia, locul 132 WTA, cap de serie nr. 21 în calificări).

Partidele de pe tabloul principal al turneului de la Flushing Meadows vor începe la 28 august şi se vor încheia la 10 septembrie, turneul fiind dotat cu premii în valoare totală de 50,4 milioane de dolari.