A opta ediţie a Cupei Mării Negre la volei masculin

La sfârşitul acestei săptămâni, la Constanţa

Sport 25 Septembrie 2012 / 00:00 704 accesări

Până la startul Diviziei A1 la volei masculin au rămas mai puţin de două săptămâni, astfel că voleibaliştii de la CVM Tomis Constanţa au intrat pe ultima linie dreaptă a pregătirilor pentru startul sezonului oficial. După ce săptămâna trecută a jucat în turneul de la Dobrici (Bulgaria), vicecampioana României organizează săptămâna aceasta - vineri, sâmbătă şi duminică - tradiţionalul turneu internaţional Cupa Mării Negre, ajuns anul acesta la ediţia a 8-a. Pe lângă gazde, la turneu mai participă VfB Friedrichshafen (Germania), Istanbul BBSK (Turcia) şi BCC-NEP Castellana Grotte (Italia). VfB Friedrichshafen, formaţia antrenată de Stelian Moculescu, a ocupat locul 3 în campionatul trecut (după şapte titluri consecutive!) şi a câştigat Cupa Germaniei, fiind eliminată în sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Istanbul BBSK a câştigat campionatul Turciei în 2009 şi s-a clasat pe locul 6 în ediţia trecută. Duminică, la Baia Mare, şi-a adjudecat Cupa Balcanică, ediţia 2012, şi a obţinut un loc pe tabloul principal al Cupei Challenge. BCC-NEP Castellana Grotte este o grupare apărută în 2009 în voleiul din Italia, care în sezonul trecut a promovat în primul eşalon şi a câştigat Cupa Italiei rezervată echipelor din Serie A2. Toate cele şase meciuri ale turneului de la Constanţa vor fi transmise în direct de Neptun TV.

„Urmează un alt turneu important, cel de la Constanţa, cu adversari de mare valoare. Vor fi teste ideale pentru noi, înaintea meciurilor din campionatul intern şi din Liga Campionilor. Abia aşteptăm să jucăm primele meciuri aici, la Constanţa, în faţa propriilor fani”, spune căpitanul echipei constănţene, coordonatorul australian Shane Alexander. „Sextetul de bază? Mai mult sau mai puţin sunt decis asupra titularilor, însă o hotărâre voi lua după Cupa Mării Negre, pentru că e greu să-mi fac o părere după numai 2-3 meciuri. Borota a jucat contra echipei din Istanbul, aproape jumătate din meci, şi a făcut-o bine. Experienţa lui ne poate ajuta mult, pentru că nu este uşor să intri în joc după circa o oră de la începutul meciului şi să evoluezi foarte bine. O surpriză plăcută a fost Marin Lescov, care a primit o şansă şi a fructificat-o foarte bine. A schimbat ritmul jocului (n.r. - în meciul cu Galatasaray Istanbul, de la Dobrici) şi mă bucur că avem doi jucători valoroşi pe postul de coordonator”, consideră Radovan Gacic, antrenor principal la CVM Tomis.