Accidente spectaculoase în Marele Premiu al Toscanei

Automobilism / Formula 1

Sport 14 Septembrie 2020 / 09:18 583 accesări

Desfăşurat duminică, 13 septembrie, pe circuitul de la Mugello, Marele Premiu al Toscanei, a noua etapă a Campionatului Mondial de automobilism Formula 1, s-a încheiat cu victoria britanicului Lewis Hamilton (Mercedes). Cursa a fost marcată de numeroase accidente, care au dus la opt abandonuri: Esteban Ocon (Renault), Carlos Sainz jr. (McLaren), Kevin Magnussen (Haas F1 Team), Pierre Gasly (AlphaTauri), Nicholas Latifi (Williams), Antonio Giovinazzi (Alfa Romeo Racing), Max Verstappen (Red Bull Racing) şi Lance Stroll (Racing Point). Cursa a fost oprită de două ori pentru curăţarea pistei.

Lewis Hamilton a reuşit a şasea victorie din actualul sezon şi a 90-a din carieră în Formula 1. Pe locul secund la Mugello s-a clasat Valtteri Bottas (Mercedes), iar pe poziţia a treia s-a situat Alexander Albon (Red Bull Racing), care a urcat în premieră pe podium. Echipa Mercedes a contabilizat victoria cu numărul 100 în perioada modernă a Formulei 1.

Etapa următoare, Marele Premiu al Rusiei, este programată la 27 septembrie, la Soci.

Clasamentul piloţilor: 1. Lewis Hamilton (Mercedes) 191p, 2. Valtteri Bottas (Mercedes) 135p, 3. Max Verstappen (Red Bull Racing) 110p.

Clasamentul constructorilor: 1. Mercedes 325p, 2. Red Bull 173p, 3. McLaren 106p.