Alexandru Maxim a oferit o pasă de gol în victoria lui Stuttgart cu Karlsruher

09 Aprilie 2017 / 17:01 1732 accesări

Internaţionalul român Alexandru Maxim, în vârstă de 26 de ani, a fost integralist şi a oferit o pasă de gol în victoria echipei sale, VfB Stuttgart, scor 2-0, obţinută duminică în faţa formaţiei Karlsruher, în etapa a 28-a din liga a doua germană.

Golurile partidei au fost înscrise de către mijlocaşul japonez Takuma Asano, care a reuşit o "dublă", în minutele 27 şi 61. Maxim i-a pasat decisiv la a doua reuşită.

Este prima victorie a formaţiei lui Hannes Wolf în ultimele cinci meciuri, în timp ce pentru Karlsruher este a patra înfrângere din ultimele cinci partide. După această victorie, VfB Stuttgart a urcat pe prima poziţie a clasamentului ligii a doua din Germania, cu 54 de puncte, unul peste ocupanta locului doi, Hannover 96, în timp ce Karlsruher rămâne pe ultima poziţie a ierarhiei, cu 22 de puncte.

Pentru Alexandru Maxim a fost al 21-lea meci al sezonului la Stuttgart, timp în care a marcat de două ori şi a oferit şase pase decisive, cu un total de 975 de minute jucate.