Știri pe scurt

Sport 03 Iulie 2015 / 00:00 862 accesări

Trei medalii constănțene la CN de scrimă pentru copii

La finalul săptămânii trecute, la București, au avut loc Campionatele Naționale de scrimă pentru copii. La start s-a aflat o numeroasă delegație constănțeană, formată din sportivi de la CS Farul și CSȘ 1 Constanța. La spadă, categoria 10-11 ani fete, Elena Nurciu a ocupat locul 2, iar Theodora Ion s-a clasat pe locul 3, ambele fiind pregătite de antrenoarea Mihaela Ion. Palmaresul constănțenilor a fost completat de medalia de bronz câștigată de David Pădureanu, antrenat de Ion Niţulescu, la spadă, categoria 8-9 ani băieți.

Turneul final al DN de rugby pentru juniori Under 16

Miercuri, la Mangalia, orașul care găzduiește turneul final al Diviziei Naționale de rugby rezervate juniorilor sub 16 ani, au avut loc partidele etapei a doua din faza grupelor. Iată rezultatele: Politehnica Iași - CSȘ Tecuci 14-5; CSM Olimpia București - CSRTM Callatis Mangalia 77-0; CSȘ Bârlad - Colegiul Tehnic „Dinicu Golescu” București 33-9; CSO Pantelimon - Tomitanii Constanța 47-0. În urma acestor eșecuri la scor, Callatis și Tomitanii au ieșit definitiv din lupta pentru podium, după ce pierduseră și meciurile jucate în prima etapă. Astăzi, după jocurile din ultima etapă, vom cunoaște clasamentele finale din cele două grupe, iar cele patru învingătoare de miercuri, respectiv formațiile neînvinse până acum, își vor disputa în meciurile directe calificarea în finala mare. Sâmbătă au loc partidele pentru locurile 7-8 și 5-6, iar duminică sunt programate cele două finale, de la orele 10.00 și 11.00. Conform regulamentului, un meci durează două reprize a câte 25 de minute.

Naţionala de handbal juniori va juca pentru locurile 7-8 la European Open

Naţionala de handbal masculin Under 19 a României va juca, azi, pentru clasarea finală pe locurile 7-8, cu Slovacia, la European Open de la Goteborg, după ce a încheiat, ieri, Grupa principală 1, pe locul 4, cu trei înfrângeri. În primele meciuri de la European Open, tricolorii mici au înregistrat două victorii şi o înfrângere în Grupa B. România a învins în primele două meciuri din grupă echipele Kosovo, scor 26-18, şi Estonia, cu 25-22, şi a pierdut cu Suedia, scor 17-31. Astfel, handaliștii tricolori s-au clasat pe locul 2 în grupă şi s-a calificat în Grupa principală 1, în care au suferit, miercuri şi joi, numai înfrângeri: 26-35 cu Olanda, 26-37 cu Islanda şi 23-27 cu Spania. La European Open de la Goteborg au luat startul 16 echipe naţionale.

Doar 12 echipe vor evolua în LN de baschet masculin

Biroul Federal al Federației Române de Baschet a decis schimbarea sistemului competiţional în Liga Naţională masculină, care se va desfăşura în sezonul 2015-2016 cu 12 echipe, faţă de 14 câte erau până acum. Cele 12 echipe înscrise în campionat, printre care nu se numără şi campioana CSU Asesoft Ploieşti, care nu a găsit finanţare, vor juca în sistem tur-retur, adică 22 de partide. După disputarea acestora se vor forma două grupe valorice, 1-6 și 7-12, în care se va juca de asemenea tur-retur, adică alte 10 partide. Primele două clasate din 7-12 se vor alătura celor şase echipe din 1-6 şi vor continua în faza play-off a campionatului, programată în trei tururi, în sistemul „cel mai bun din cinci meciuri” pentru fiecare tur. Echipele de pe locurile 9-12 nu vor mai juca în play-out, iar ultimele două clasate vor retrograda. În sezonul 2015-2016 este obligatoriu ca un jucător român să fie permanent pe teren, iar pe foaia de joc vor putea fi înscrişi maximum şase jucători străini.

Șahistul Liviu-Dieter Nisipeanu ocupă locul 2 la Dortmund

Marele maestru român Liviu-Dieter Nisipeanu, care din 2014 reprezintă Germania, se află pe locul 2 în turneul de șah de la Dortmund, cu 3 puncte acumulate după patru runde. În runda a patra a celui mai puternic turneu din Germania, care se află la ediția a 43-a, remiza dintre Liviu-Dieter Nisipeanu, cu piesele negre, și rusul Ian Nepomniaci a fost consemnată la finalul unei partide-maraton, cu 75 de mutări, în care s-a jucat apărarea Caro-Kann. Pe primul loc în clasamentul provizoriu se află rusul Vladimir Kramnik, tot cu 3 puncte. Pe locurile următoare figurează Fabiano Caruana (SUA) 2,5p, Arkadij Naiditsch (Germania) 2p, Hou Yifan (China, campioana mondială la feminin), rusul Ian Nepomniaci și Wesley So (SUA), fiecare cu 1,5p, ultimul loc fiind ocupat de germanul Georg Meier, cu un singur punct. Nisipeanu, 39 de ani, a fost în 2005 medaliat cu aur la Campionatul European care a avut loc în Polonia, performanță care l-a propulsat pe locul 15 în ierarhia mondială, cu un coeficient ELO de 2.707 puncte. Turneul de la Dortmund se termină pe 7 iulie.

Alarmă de incendiu la Wimbledon

Zona terenului central de la Wimbledon a fost evacuată, miercuri seară, la aproximativ 60 de minute după disputarea ultimului meci al zilei, din cauza unui mic incendiu la instalaţia electrică, informează site-ul oficial al celui de-al treilea turneu de Grand Slam al anului. Potrivit sursei citate, incendiul a izbucnit la ora locală 20.57, într-o încăpere aflată lângă restaurantul de la arena centrală, „Wingfield”. Pompierii au intervenit şi focul a fost stins rapid.

Ivanovic, eliminată în turul al doilea la Wimbledon

Jucătoarea sârbă de tenis Ana Ivanovic, cap de serie nr. 7, a fost eliminată în turul al doilea la Wimbledon, al treilea turneu de Grand Slam al anului. Ivanovic a fost învinsă de americanca Bethanie Mattek-Sands, venită din calificări, scor 6-3, 6-4. Pentru un loc în optimi, Mattek-Sands o va întâlni pe elveţianca Belinda Bencic. Și jucătoarea cehă Karolina Pliskova, favorită nr. 11, a fost eliminată de sportiva americană Coco Vandeweghe, scor 7-6 (7/5), 6-4.

Câștigătorul Turului Franței la ciclism va primi 450.000 euro

Ediția 2015 a Turului ciclist al Franței, care va debuta la 4 iulie, la Utrecht (Olanda), pune la bătaie premii totale de 2.030.150 euro, din care 450.000 euro vor reveni câștigătorului cursei de 21 etape, întinse pe durata a trei săptămâni. Victoria de etapă este răsplătită de organizatori cu 8.000 euro, locul secund cu 4.000 euro, locul al treilea cu 2.000 euro, locul al patrulea cu 1.200 euro, locul al cincilea cu 830 euro și locul al șaselea - cu 200 euro. Tricoul galben va primi 450 euro pe zi. Locul 2 în clasamentul general final este recompensat cu 200.000 euro, locul al treilea cu 100.000 euro, locul al patrulea cu 70.000 euro și locul al cincilea cu 50.000 euro. Toți rutierii care vor încheia cursa vor lua premii, dar acestea sunt de doar 400 euro pentru cei plasați în afara Topului 90.