Andrea Dovizioso, învingător în Marele Premiu al Malaeziei la clasa MotoGP

Campionatul Mondial de motociclism viteză

Sport 30 Octombrie 2016 / 17:10 564 accesări
Andrea Dovizioso a obținut în Malaezia a doua victorie din carieră la clasa MotoGP

Pilotul italian Andrea Dovizioso (Ducati) a câștigat Marele Premiu al Malaeziei la MotoGP, clasa regină a motociclismului viteză, în timp ce spaniolul Marc Marquez (Honda), care avea deja asigurat titlul de campion mondial, a căzut și a încheiat cursa pe locul al 11-lea. Dovizioso (30 de ani) a semnat cu această ocazie al doilea succes din cariera sa în MotoGP, devansându-i pe piloții oficiali ai echipei Yamaha, italianul Valentino Rossi și spaniolul Jorge Lorenzo, clasați pe locurile 2, respectiv 3. Precedenta sa victorie fusese înregistrată în 2009, în Marea Britanie. Dovizioso este al nouălea câștigător diferit al unei etape în acest sezon, un nou record al categoriei regine.

Startul a fost amânat de două ori, ca urmare a puternicelor rafale de ploaie care s-au abătut asupra circuitului de la Sepang, mai mulți piloți căzând în timpul cursei din cauza pistei umede. Imediat după start, un grup de șase piloți s-a distanțat în frunte. Italienii Dovizioso, Rossi și Iannone, spaniolii Marquez și Lorenzo, precum și britanicul Crutchlow s-au luptat în primele tururi pentru pozițiile fruntașe. Au apărut însă căzăturile, Crutchlow, Marquez și Iannone pierzând controlul și ieșind din luptă. Astfel, Dovizioso și Rossi au rămas în frunte, urmați aproape de Lorenzo. Aceasta avea să fie ordinea până la final.

În clasamentul general, cu o etapă înainte de final, conduce spaniolul Marc Marquez (Honda), cu 278 de puncte (virtual campion mondial), urmat de Valentino Rossi (Yamaha) 232 puncte și de Jorge Lorenzo (Yamaha) 208 puncte. Ultima etapă din actuala ediție a Campionatului Mondial de motociclism viteză va avea loc pe 13 noiembrie, la Valencia (Spania).