Andreea Ogrăzeanu, aur şi bronz la CE de atletism pentru juniori I

Sport 27 Iulie 2009 / 00:00 533 accesări

După medalia de argint cucerită de Cristina Bujin la CE de tineret în urmă cu doar o săptămînă, palmaresul secţiei de atletism din cadrul Clubului Sportiv Farul s-a îmbogăţit, la sfîrşitul săptămînii trecute, cu alte două medalii europene. Atleta Andreea Ogrăzeanu (CSS Alexandria – CS Farul) a devenit campioană europeană la 200 m şi s-a clasat pe poziţia a treia în proba de 100 m în cadrul Campionatelor Europene de juniori I de la Novi Sad (Serbia). Sportiva a debutat cu o medalie de bronz, cucerită în proba de 100 m, unde a fost cronometrată cu timpul de 11,47s, identic cu cel al medaliatei cu argint, obţinută de norvegianca Folake Akinyemi. Decizia de departajare a fost luată de arbitri de la cronometraj. Medalia de aur a revenit germancei Yasmin Kwadwo, înregistrată cu timpul de 11,42s. În aceasi zi, Ogrăzeanu a concurat şi în calificările probei de 200m, unde avea să obţină un timp excelent, 23,73s. Deşi în semifinală, timpul de 23,96s nu îi asigura decît poziţia a doua ca favorită la cîştigarea probei, în ultimul act, eleva Cristinei Manea avea să spulbere orice speranţă adversarelor. Ogrăzeanu a parcurs distanţa în 23,70s şi a cîştigat medalia de aur, în timp ce pe locul secund a terminat Alena Tamkova din Rusia (23,72s), iar pe ultima treaptă a podiumului s-a clasat Anna Kielbasinska din Polonia (23,75s). Ogrăzeanu este singura sportivă care aduce de la Novi Sad două medalii delegaţiei României, care a cucerit în total patru medalii (trei de aur şi una de bronz). Celelalte două medalii de aur au fost cucerite de Bianca Perie la aruncarea ciocanului şi Mirela Lavric la 800m. În cadrul întrecerii de la Novi Sad a mai concurat şi Adriana Turnea (LPS CSS “Nicolae Rotaru” - CS Farul Constanţa), ocupînd poziţia a patra în proba de 10km marş.