Arsenal Inel II, revenire spectaculoasă în finala Cupei de Vară la minifotbal

După o confruntare cu desfăşurare palpitantă

Sport 23 Octombrie 2019 / 16:06 1114 accesări

Arsenal Inel II a obţinut pentru a doua oară cupa acordată câştigătoarei Cupei de Vară

Arsenal Inel II

Squadra Viola

Mihai Zugravu, autor a cinci goluri, a fost omul numărul 1 al finalei

Top Fluid, ocupanta locului 3

Ediţia din 2019 a Cupei de Vară la minifotbal, competiţie găzduită de Baza Sportivă Atletic Club Constanţa, s-a încheiat marţi seară, cu finala dintre formaţiile Arsenal Inel II şi Squadra Viola, două dintre rivalele din Campionatul Judeţean. La capătul unei partide cu o răsturnare incredibilă a scorului, Arsenal Inel II s-a impus cu scorul de 8-6, graţie golurilor marcate de Mihai Zugravu 5, Edis Abibula 2 (unul din 7 metri) şi Ionuţ Gioga. Pentru Squadra Viola au înscris Denis Nicolae 3, Marius Hristu 2 şi Adrian Benciu. Squadra Viola a început meciul în forţă şi a condus cu 4-0 şi 5-1, iar la pauză a avut un avantaj de trei goluri, 6-3. Schimbările efectuate în repriza a doua au decis soarta întâlnirii, Arsenal Inel II revenind spectaculos graţie celor cinci goluri marcate, echipa câștigătoare fiind susținută și de o micuță, dar inimoasă galerie. Ultimele două goluri au fost înscrise chiar în ultimele minute ale jocului, în timp ce Squadra Viola nu a mai găsit drumul spre poarta adversă.

Arsenal Inel II a reeditat astfel succesul din 2014, când a mai câştigat cupa acordată învingătoarei din Cupa de Vară.

În finala mică, Top Fluid a trecut de Red Team cu scorul de 6-3 (2-1). Finalele au fost arbitrate de Claudiu Marcu şi Marius Văleanu.