Atlanta învinge Atena (ediţia a XXVI-a, Atlanta, 1996)

Istoria Jocurilor Olimpice (XXIX)

Sport 05 August 2008 / 00:00 455 accesări

După un secol de olimpism, toată lumea aştepta ca a 26-a ediţie a Jocurilor Olimpice să fie găzduită de Atena. Dar nu a fost aşa. Pe 15 septembrie 1990, Comitetul Internaţional Olimpic a decis ca întrecerile olimpice să se defăşoare în oraşul american Atlanta, unde au participat, în perioada 19 iulie - 4 august, 10.318 sportivi (3.512 femei) din 197 ţări. Startul întrecerilor a fost unul dramatic, flacăra olimpică fiind aprinsă de faimosul pugilist Muhammad Ali, grav afectat de maladia Parkinson. În plus, pe 27 iulie, în “Centennial Olympic Park” a avut loc un atentat soldat cu moartea a două persoane şi rănirea altor 110. 79 de naţiuni au avut medaliaţi olimpici, iar 53 de ţări au cîştigat aurul olimpic (în premieră: Siria şi Hong Kong). Carl Lewis a devenit, la Atlanta, al treilea om cu patru victorii în aceeaşi probă, şi al patrulea cu nouă medalii de aur la activ, halterofilul turc Naim Suleimanoglu primul campion olimpic la trei ediţii consecutive, iar Michael Johnson primul campion la 200 şi 400 m.

Delegaţia României a obţinut 20 de medalii: 4 de aur, şapte de argint şi nouă de bronz. Campioni olimpici au devenit Laura Badea (floretă), echipajul de 8+1 (canotaj) - Vera Cochelea, Liliana Gafencu, Elena Georgescu, Doina Ignat, Elisabeta Lipă, Ioana Olteanu, Marioara Popescu, Doina Spircu, Anca Tănase, cuplul Camelia Macoviciuc - Constanţa Burcică (dublă vîsle, categoria uşoară - canotaj) şi constănţeanca Simona Amînar (gimnastică - sărituri), gimnasta de la CS Farul cucerind şi o medalie de argint la sol şi două de bronz, cu echipa şi la individual compus.