Atletico Madrid a reuşit tripla în UEFA Europa League

Fotbal / Finala Europa League

Sport 17 Mai 2018 / 08:29 916 accesări

După victoriile din 2010 şi 2012, Atletico Madrid a triumfat din nou în UEFA Europa League, obţinând trofeul la finalul confruntării de miercuri seară, de la Lyon, cu Olympique Marseille, scor 3-0. Eroul echipei spaniole a fost francezul Antoine Griezmann, care a înscris primele două goluri din finală, în minutele 21 şi 49, iar căpitanul Gabi a marcat ultimul gol al întâlnirii, în minutul 89. Fără antrenorul Diego Simeone pe bancă, argentinianul ispăşind a doua etapă de suspendare din cele patru primite după manşa tur a semifinalei cu Arsenal Londra, Atletico a demonstrat că are lecţia bine învăţată şi a obţinut şi biletul pentru sezonul viitor din grupele UEFA Champions League.

Căpitanul echipei Atletico, Gabi, şi Fernando Torres, au primit pe teren trofeul UEFA Europa League, oferit de preşedintele UEFA, Aleksander Ceferin, şi de Regele Spaniei, Felipe al VI-lea.

Au evoluat următoarele formaţii - Olympique (antrenor Rudi Garcia): Mandanda - Sarr, Rami, Luiz Gustavo, Amavi - Anguissa, Sanson - Thauvin, Payet (cpt.) (32 Maxi Lopez), Ocampos (55 Njie) - Germain (74 Mitroglou); Atletico (antrenor Diego Simeone): Oblak - Vrsaljko (46 Juanfran), Giménez, Godín, Lucas - Correa (88 Partey), Gabi (cpt.), Saúl Ñíguez, Koke - Griezmann (90 F. Torres), Diego Costa. Cartonaşe galbene: Amavi, Luiz Gustavo, Njie / Vrsaljko, Lucas. Meciul a fost arbitrat la centru de olandezul Björn Kuipers.