BC Athletic a cedat în primul meci din turneul locurilor 9-16 al LN

Baschet masculin / Liga Naţională

Sport 26 Aprilie 2019 / 13:18 644 accesări

Baschet Club Athletic Constanța a pierdut joi seară, în Sala Sporturilor, întâlnirea cu CSM Tg. Mureș, primul meci din play-off-ul Ligii Naționale de baschet masculin, grupa locurilor 9-16. Oaspeţii s-au impus cu scorul de 78-70, la pauză 41-35.

Scorul pe sferturi în meciul BC Athletic - CSM Tg. Mureş: 19-23, 16-18, 21-16, 14-21.

Pentru BC Athletic au marcat Samuel Berkelund 18 puncte, Brandon Lockhart 16p, Daniel Mâinea 16p, Deondre Ray 13p, Andrei Oprean 6p şi Nicolae Ciucă 1p.

„BC Athletic nu reușește să gestioneze finalul meciului cu CSM Tg Mureș iar oaspeții se impun la Constanța cu 70-78 obligând Gladiatorii din Tomis la o victorie în deplasare pentru a spera la prelungirea seriei cu Tg Mureș. Mulțumim tuturor pentru susținere și pentru toate dulciurile donate pentru copii! Team is everything!”, a fost mesajul postat pe pagina de Facebook a clubului constănţean.

Al doilea duel dintre BC Athletic şi CSM Tg. Mureș este programat vineri, 3 mai, la Tg. Mureş.

Fetele de la CS Phoenix-Ştiinţa Constanţa vor susţine vineri, 26 aprilie, de la ora 16.00, în deplasare, a doua partidă cu Universitatea Cluj, din turneul locurilor 5-8 al Ligii Naţionale. În primul joc, clujencele s-au impus la Constanţa, scor 63-51, la pauză 31-34.