BC Athletic a pierdut la București

Baschet masculin / Liga 1, etapa a 7-a

Sport 27 Noiembrie 2016 / 18:20 925 accesări
Baschetbaliștii de la Athletic Constanța nu au reușit să treacă de satelitul lui Dinamo

Duminică, la București, într-o partidă contând pentru etapa a 7-a din Liga 1 la baschet masculin, ultima din tur, Baschet Club Athletic Constanța a pierdut în fața lui Dinamo II București, scor 65-74. A fost prima victorie pentru gazde în acest campionat, după cinci înfrângeri consecutive!

„Am început ceva mai slab, dar apoi am revenit și conduceam la pauză cu cinci puncte. În repriza a doua intervenit și oboseala, pentru că juniorii jucaseră și sâmbătă, cu Laguna. La gazde au evoluat și câțiva jucători de la prima echipă, aflați doar la a doua lor apariție în acest sezon de Liga 1”, a explicat antrenorul principal al constănțenilor, Alexandru Olteanu. De la BC Athletic, cele mai multe puncte le-au înscris Vlad Mihai și Adrian Trandafir. Sâmbătă, juniorii constănțeni au învins Laguna București cu 75-68.

Chiar dacă duminică a avut loc ultima etapă din tur, Liga 1 la baschet masculin nu se întrerupe. Fix peste o săptămână începe returul, iar constănțenii vor juca în deplasare, cu ACS Agronomia 4Sports București.