Bianca Perie, aur la CM de atletism junioare

Sport 11 Iulie 2008 / 00:00 646 accesări

România a spart gheaţa la Bydgoszcz (Polonia), la Campionatele Mondiale de atletism pentru junioare. Cea care a adus prima medalie pentru delegaţia “tricoloră” a fost Bianca Perie, care a cucerit aurul în proba de aruncare a ciocanului, pentru a patra oară consecutiv la o întrecere mondială. Atleta de la LPS Roman a înregistrat o aruncare de 67,95 m, rezultat ce oferă speranţe sportivei de 18 ani la o evoluţie bună şi la Jocurile Olimpice de la Beijing. Perie a fost urmată pe podium de sportiva cehă Katerina Safrankova (63,13 m) şi de unguroaica Jenny Ozorai (60,80 m). Ieri au concurat şi două sportive constănţene, Andreea Ogrăzeanu (CSS Alexandria - CS Farul) şi Cristina Toma (CS Farul). După ce s-a clasat a şasea în finala probei de 100 m, Ogrăzeanu a pătruns în semifinale la 200 m, cu timpul de 24,14 sec. Cel mai bun timp din calificări a fost înregistrat de Janelle Redhead (Groenlanda), care a concurat în aceaşi serie cu Ogrăzeanu, parcurgînd distanţa în 23,66 sec. Redhead a înregistrat cel mai bun timp şi în semifinală, calificîndu-se în ultimul act cu o performanţă de 23,47 sec. Din păcate, atleta antrenată de Cristina Manea a terminat a şasea în cea de-a treia serie şi a ratat finala, după ce a oprit cronometrul la 24,00 sec. La triplusalt, Cristina Toma, sportivă antrenată de Lenuţa Dragomir, s-a clasat pe poziţia a cincea, cu o săritură de 13,40 m. Tot ieri, în finala probei de săritură în înălţime, Esthera Petre a fost a şasea, cu 1,82 m. Mondialele de la Bydgoszcz continuă astăzi, cînd Florinel Drăghici (Dinamo - CS Farul) şi Paraschiv Eftimie (CS Farul, antrenor Fănel Ionescu) vor încerca să pătrundă în semifinala de la 110 m garduri. Alţi sportivi români care vor concura sînt Elena Dumitrescu (100 m garduri), Cristina Sandu (la lungime), Mirela Lavric (în finala la 800 m), Alexandra Bucur şi Ioana Doagă (la 1.500 m).

Într-o altă competiţie puternică, miercuri seară, la Salonic, Monica Stoian a reuşit un rezultat de 58,25 m în proba de aruncare a suliţei şi a ocupat locul al treilea în clasamentul final al reuniunii din Grecia. Pe primul loc s-a clasat sud-africanca Justine Robbeson (62,95 m), urmată de Linda Stahl (Germania, cu 60,60 m). Monica Stoian va reprezenta România la Jocurile Olimpice de la Beijing.