Boberele Andreea Grecu și Florentina Iusco, campioane mondiale de junioare

Sport 28 Ianuarie 2018 / 16:29 1795 accesări
Junioarele Andreea Grecu (dreapta) și Florentina Iusco au cucerit aurul mondial

Echipajul feminin de bob dublu al României, format din pilotul Andreea Grecu și împingătorul Florentina Iusco, a obținut medalia de aur la Campionatele Mondiale de junioare și juniori de la St. Moritz (Elveția). Competiția de sâmbătă a avut la start 14 echipaje, iar Grecu și Iusco au fost cronometrate cu un timp total de 2 minute, 18 secunde și 46 de sutimi după cele două manșe de concurs, devansând două echipaje ale Germaniei, Laura Nolte/Lavinia Pittschaft (2:18,77) și Kim Kalicki/Lena Zelichowski (2:18,85).

Româncele, antrenate de Paul Neagu, ocupau locul 3 la capătul primei manșe, dar au coborât extraordinar în cea secundă, pe care au câștigat-o și au urcat pe prima treaptă a podiumului. Grecu și Iusco au adus al doilea aur mondial pentru România din istoria bobului, după Maria Spirescu și Viorica Țigău, campioane în 2005. Fostă atletă la CS Farul Constanța, Andreea Grecu (24 de ani) este legitimată acum la Clubul Sportiv al Sporturilor de Iarnă (CSSI) Mamaia, unde Paul Neagu este președinte.

Un alt rezultat remarcabil a fost reușit și de cel mai tânăr echipaj de bob masculin din concurs, alcătuit din Mihai Tentea (19 ani) și Ciprian Daroczi (19 ani), antrenați de către Mihai Păcioianu, care au obținut locul al doilea la bob-2 categoria Under-23 (2:14,57). La start au fost prezente 13 echipaje, iar primul loc a fost ocupat de germanii Richard Oelsner și Alexander Schueller (2:13,95), pe locul al treilea clasându-se germanii Jonas Jannusch și Benedikt Hertel (2:14,96). Echipajul de bob-2 format din Mihai Tentea și Ciprian Daroczi a mai obținut și locul 4 la categoria Under-26.

Competiția de la St. Moritz se încheie duminică, atunci acând are loc concursul masculin de bob 4 persoane.