Boxerul Ionuţ Gheorghe, campion naţional de seniori

Sport 30 Iulie 2011 / 00:00 703 accesări

Vineri s-au încheiat în Sala Sporturilor din Bacău Campionatele Naţionale de box rezervate seniorilor. Printre campionii pe 2011 se află şi constănţeanul Ionuţ Gheorghe (Farul Constanţa, antrenori Ilie Dascălu, Mihai Constantin şi Marcelică Tudoriu), care în finala categoriei 69 kg l-a învins la puncte, scor 10-6, pe Cătălin Paraschiveanu (CSM Bacău).

Al doilea constănţean care a boxat în gala finală este Ionuţ Bodilcu (81 kg, Farul), al cărui meci din semifinală cu Tiberiu Porcoi (Petrolul Ploieşti) a avut un final mai puţin obişnuit. În repriza a doua, după ce fusese atenţionat de arbitrul de ring că loveşte cu mănuşa deschisă, Porcoi s-a enervat, şi-a scos mănuşile şi casca, le-a trântit în ring şi a plecat! Acesta a fost al doilea incident neplăcut provocat de un pugilist legitimat la Petrolul. La categoria 69 kg, meciul din sferturi de finală dintre băcăuanul Orlando Chirvase şi ploieşteanul Georgian Popescu s-a terminat cu scorul de 3-2, însă prahovenii, în frunte cu antrenorul Leontin Sandu, au făcut un scandal monstru, au depus contestaţie şi au câştigat! Sportivi, antrenori, arbitri şi spectatori au fost la un pas să se încaiere la marginea ringului după meciul dintre Chirvase şi Popescu...

În finala categoriei 81 kg, Bodilcu a cedat la puncte, scor 8-9, în faţa lui Alexandru Cristofor (CSM Bacău). Totalul medaliilor cucerite de pugiliştii constănţeni la naţionalele de seniori se ridică la patru, pentru că Enver Amiş (49 kg, Farul) şi Ionuţ Băluţă (56 kg, CS Năvodari, antrenor Ferodin Ablalim) au intrat în posesia medaliilor de bronz.