Brazilia, ţinută în şah de... Ochoa

Fotbal / CM, Grupa A: BRAZILIA - MEXIC 0-0

Sport 18 Iunie 2014 / 00:00 600 accesări

Pe “Estadio Castelao” din Fortaleza, Brazilia şi Mexic au oferit un meci cu multe faze de atac de ambele părţi, eroul partidei din Grupa A fiind portarul mexican Ochoa.

În prima repriză brazilienii au fost mai aproape de gol, dar Ochoa a fost îngerul păzitor, intervenind salvator la reluarea cu capul a lui Neymar (în min. 26) - intervenţia fiind asemănătoare cu cea a englezului Gordon Banks la mingea trimisă de celebrul Pele la Mondialul din Mexic, din 1970, precum şi în faţa lui Oscar (în min. 44).

Mexicanii au început curajos partea a doua a jocului şi au ameninţat în primele zece minute poarta lui Julio Cesar. Brazilia a revenit în atac şi duelul Neymar - Ochoa a continuat. În min. 70, portarul mexican a avut o nouă paradă la mingea şutată de vedeta sud-americanilor şi presiunea braziliană creştea pe măsura trecerii timpului. Ochoa a fost din nou la locul potrivit la reluarea lui Thiago Silva din min. 86, mexicanii au ameninţat şi ei poarta lui Julio Cesar prin Guardado şi Jimenez, în finalul meciului, dar partida s-a încheiat la egalitate, scor 0-0.

Au evoluat - Brazilia (antrenor Luiz Scolari): Julio Cesar - Dani Alves, Thiago Silva (cpt.), David Luiz, Marcelo - Paulinho, Luiz Gustavo - Ramires (46 Bernard), Oscar (84 Willian), Neymar - Fred (68 Jo); Mexic (antrenor Miguel Herrera): Ochoa - Aguilar, F. Rodriguez, Rafa Marquez (cpt.), Moreno, Layun - H. Herrera (77 Fabian), Vazquez, Guardado - Dos Santos (84 Jimenez), Peralta (74 J. Hernandez). Cartonaşe galbene: Ramires, Thiago Silva / Aguilar, Vazquez. Partida a fost arbitrată la centru de Cuneyt Cakir (Turcia).

Clasament Grupa A: 1. Brazilia 4p (golaveraj: 3-1), 2. Mexic 4p (1-0), 3. Camerun 0p (0-1), 4. Croaţia 0p (1-3).