Campioana mondială en titre, salvată în prelungiri în Rusia

CM de fotbal Rusia 2018 / GRUPA F: GERMANIA - SUEDIA 2-1

Sport 23 Iunie 2018 / 23:06 651 accesări
Golul marcat de Ola Toivonen nu a fost suficient pentru ca Germania să cedeze (sursa foto: Facebook FIFA World Cup)

Succesul înregistrat de Germania, sâmbătă seară la Sochi, în meciul cu Suedia, din etapa a doua a Grupei F de la Cupa Mondială din Rusia, cu un gol marcat în al cincilea minut al prelungirilor, a salvat campioana mondială en titre de la o remiză care ar fi însemnat, în mare măsură, eliminarea înaintea optimilor de finală. După ce suedezilor nu le-a fost acordat un penalty, pentru că şi VAR pare să judece în funcţie de modul în care erau arbitrate şi înainte, din teren, echipele cu influenţă, Ola Toivonen a deschis scorul în minutul 32. Nemţii au egalat în minutul 48, prin Marco Reus şi a jucatdin minutul 82 cu un om mai puţin, după eliminarea lui Jerome Boateng. În prelungiri, după ce şansa a surâs Suediei, mingea şutată de Brandt lovind bara laterală, a venit golul lui Toni Kroos, din minutul 90+5, care a îngenuncheat formaţia nordică.

Scor final: Germania - Suedia 2-1.

Au evoluat următoarele formaţii - Germania (selecţioner: Joachim Low): Neuer - Kimmich, J. Boateng, Rüdiger, Hector (87 Brandt) - Rudy (31 Gundogan), Kroos - T. Müller, Draxler (46 M. Gomez), Reus - Werner; Suedia (selecţioner: Janne Andersson): R. Olsen - Lustig, Lindelöf, Granqvist, Augustinsson - Claesson (74 Durmaz), S. Larsson, Ekdal, Forsberg - Toivonen (78 Guidetti), Berg (90 Thelin). Cartonaşe galbene: J. Boateng (2) / Ekdal, S. Larsson. Cartonaş roşu: J. Boateng (minutul 82). Meciul a fost arbitrat de Szymon Marciniak (Polonia).

Clasament Grupa F: 1. Mexic 6p (golaveraj: 3-1), 2-3. Germania şi Suedia 3p (2-2), 4. Coreea de Sud 0p (1-3).

Programul partidelor din etapa a treia - miercuri, 27 iunie, ora 17.00: Mexic - Suedia (Ekaterinburg) şi Coreea de Sud - Germania (Kazan).